Bulut depolama şirketi Backblaze, tüketicilere sabit disk sürücüsü (HDD) yatırımlarından neler bekleyebilecekleri konusunda ilginç, pratik veriler sağlayarak yine iş başında. Bu durumda, şirket, sunucularındaki tüm büyük marka HDD’lerin yaşam beklentisi verilerine baktıHGST, Seagate, Toshiba ve WDC (Western Digital) gibi şirketlerin ürünleri dahil. Bu, en azından istatistiksel olarak, çok önemli olan “bu sabit disk beni ne kadar sürecek?” sorusunu yanıtlıyor. Sonuçlar? Size yıllardır incelemeler ve En İyi Seçim makalelerini gösterdiğimiz gibi, bir üründe etiket fiyatından ve marka adından daha fazlası var. HDD markaları arasında kilometre, çılgınca değişir – bazen modeller ve kapasiteler arasında bile. Backblaze, çeşitli 4 TB, 8 TB, 12 TB ve 14 TB sabit diskler hakkında veri sağlayacak kadar cömertti.

Backblaze, analizini Nisan 2013’e kadar geri götürdü ve işe aldıkları tüm sabit diskleri Kaplan-Meier yaşam beklentisi eğrisini uygulamalarına izin verecek kadar yüksek bir sayıda analiz etti. Kökleri biyolojik bilimde olan bu eğri, tedaviyi alan tüm kişiler arasında bir tedaviden kurtulan deneklerin sayısını hesaba katar. Çoğu zaman olduğu gibi, diğer alanlara uygulanmasında herhangi bir sorun yoktur. Backblaze’in analizinde, “tedavi”, bu sabit disklerin çalışmaya başladığı andır. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, bazıları toplanan veriler için son tarih olan 31 Mart 2022’den önce öldü.

Backblaze’in 4 TB sabit diskler için analizi iki modele odaklandı: HGST HMS5C4040BLE640 (olarak satılır) HGST Mega Ölçek (yeni sekmede açılır)) ve Seagate ST4000DM000 (sadece bir masaüstü HDD olarak satılır (yeni sekmede açılır)2013’ten 2015’e kadar faaliyetteydi. Bir not olarak, HGST, 2012’de Western Digital Corporation (WDC) tarafından emildi, ancak çıkartmaları olan sabit diskler hala satın alınabilir.

Backblaze tarafından sağlanan HDD ömrü beklentisi istatistikleri

HGST (günümüzde Western Digital) ve Seagate’ten 4 TB HDD’ler için arıza oranları. (İmaj kredisi: Backblaze)

Backblaze’in grafiğine bakıldığında, 4 TB Seagate HDD satın almanın kötü bir fikir olacağı düşünülebilir; bu düşüş, Seagate disklerinin %81’inin hayatta kaldığı anlamına gelse bile korkutucu. Bu ömür beklentisi oranlarına başka bir açıdan da bakabilirsiniz: Disklerin %81’i, her 100 Seagate diskinden 19’unun arızalandığı anlamına gelir. HGST’ye gelince, 100 usr’den 97’si hayatta kaldı.genel-21