Çevrimiçi ödemelerdeki artışa rağmen nakit kullanımı yüksek kalmaya devam ederken, Cuma günü üst düzey bir NPCI yetkilisi, dolaşımdaki para biriminin yalnızca nüfusun üçte biri dijital ödeme alternatiflerini kullanmaya başladığında azalacağını söyledi.

Hindistan Ulusal Ödemeler Kurumu (NPCI) Genel Müdürü ve CEO’su Dilip Asbe, şu anda Birleşik Ödemeler Arayüzü (UPI) gibi hizmetleri kullanan genel insan evreninin 250 milyon veya nüfusun yaklaşık beşte biri olduğunu söyledi.

Asbe, Bank tarafından düzenlenen bir etkinlikte yaptığı konuşmada, “…hem talep hem de arz tarafında nüfusun üçte birinin dijital ödeme yapısına sahip olduğunu görmedikçe, dolaşımdaki nakitte bir miktar azalma görmeye başlamak çok zor.” Dedi. Baroda’nın.

Mevcut büyüme göz önüne alındığında, dolaşımdaki nakit azalmasının 12 ila 18 ay süreceğini söyledi.

Resmi veriler UPI gibi ortamlar aracılığıyla dijital ödemelerde bir artış gösterdiğinden, son aylarda yüksek Dolaşımdaki Para Birimi (CIC), endüstri gözlemcilerini şaşırtıyor.

CIC, şeytanlaştırma sırasında 2016’da yüzde 12’ye kıyasla GSYİH’nın yüzde 14’ünün üzerine çıktı.

Asbe, bunun “karmaşık bir durum” olduğunu açıklayarak, doğrudan fayda transferi planı kapsamında kişilerin banka hesaplarına ödeme yapılmasına rağmen, insanların Otomatik Para Çekme Makinelerinden (ATM’ler) para çektiğine dikkat çekti. Ayrıca ATM’lerde ve satış noktalarındaki ortalama bilet ebatlarında da görüldüğü gibi ‘yuvarlanan nakit’ de arttı.

Gelişmiş ülkelerde, GSYİH’nın yüzdesi olarak CIC’nin tek haneli olduğunu ve tüm çabalar ve bilinçlendirme kampanyaları göz önüne alındığında, “CIC’nin önümüzdeki beş yıl içinde tek haneli rakamlara düşmesini hedeflemeliyiz” dedi.

Asbe, işlem hacimlerinde on kat büyüme olacağını ve Hintlilerin günde bir milyar dijital ödeme işlemi gerçekleştireceğini söyledi.

Ayrıca önümüzdeki birkaç ay içinde RuPay kredi kartlarının UPI platformuna bağlanacağını söyledi.

NPCI aynı konuda SBI Cards, BoB Cards, Axis Bank ve Union Bank of India ile görüşmelerde bulunuyor ve UPI cephesindeki politika duyurusunu ileriye götürmek için Hindistan Rezerv Bankası’na (RBI) bir teklif sunacak.

“Mevcut kredi kartı hizmeti veren tüccarlar ödemeye devam ederken, daha küçük tüccarlarla ilgilenmemiz ve onları MDR’den (Tüccar İndirim Oranı) korumamız gerekebilir” dedi.

Şu ana kadar tasarruf banka hesaplarına bağlı olarak gerçekleştirilen UPI işlemleri vekaletname ile ücretsiz iken, kredi kartı oyuncularının bir işlemin yüzde 2’sine kadar üye işyerleri tarafından ödenmek üzere MDR olarak ücretlendirilmesine izin veriliyor.

Asbe, NPCI’nin hem ülkelerin kendi ödeme ağlarını oluşturmalarına yardımcı olmayı hem de platformu kullanarak ülkeler arası ödemeleri kolaylaştırmayı içeren UPI perspektifinin uluslararasılaşması açısından 30’dan fazla ülkeyle görüşmelerde bulunduğunu söyledi.
genel-8