KKR'nin Toshiba'nın teklifini yönetme planı yok, ancak bir anlaşmaya katılabilir

KKR & Co, Japon holdingi için teklif vermeyi planlamıyor Toshiba Şirketi Bu noktada, durumdan haberdar olan üç kişi, ülkenin bu yılki en büyük satın alma anlaşmasının ne olabileceği yarışının hızlandığını söyledi.

Ancak iki kaynak, KKR’nin yine de bir anlaşmaya özsermaye ortağı olarak katılabileceğini söyledi. KKR sözcüsü yorum yapmaktan kaçındı.

Küresel satın alma firması, potansiyel bir anlaşma hakkında gayri resmi görüşmeler yaptı. Toshiba‘ özel komitesi, holdingin bazı hissedarları ve diğer yatırımcıları, ancak işlemin karmaşıklığı nedeniyle teklif vermekte yetersiz kaldıklarını söyledi.

Yetkili, hükümet ve Toshiba yönetiminin bir anlaşmanın gerçekçi bir şekilde gerçekleşip gerçekleşemeyeceği konusunda hükümetten daha fazla netlik beklediğini söyledi.

Kaynaklar Reuters’e verdiği demeçte, Toshiba’nın satın alınmasının firmaya 22 milyar dolara kadar değer biçebileceğini ve KKR’nin ilk ilgiyi ifade eden firmalar arasında olduğunu da sözlerine ekledi.

KKR, bu büyüklükte bir satın alma anlaşmasına liderlik edebilen birkaç küresel özel sermaye fonundan biri olarak görülüyor. 15 milyar dolarlık bir pan-Asya fonu var ve Hitachi Ltd. ve Panasonic Holdings Corp. dahil olmak üzere diğer Japon holdingleriyle anlaşmalar yaptı.

Toshiba, isimlerini vermeden durum tespitine devam etmek için birden fazla teklif vereni seçtiğini söyledi. Geçen ay, listede kalmasını sağlayacak sermaye ittifakları için iki teklifin yanı sıra sekiz ilk satın alma teklifi aldığını söyledi.

Seçilen teklifler arasında Toshiba’nın özel olarak alınmasını ve bir sermaye ittifakı için olanları da içerdiği belirtildi.

Japonya hükümeti, Toshiba için potansiyel bir özel alım anlaşması konusundaki tutumunu netleştirmedi.

Holding, nükleer güç ve savunma teçhizatı gibi bir dizi hassas teknolojiye sahip ve daha önce ayrı kaynaklar, hükümetin bu işletmeleri yabancı sahiplerin eline bırakmak istemeyeceğini belirtmişti.

Apollo Küresel Yönetim, ben sermayeBlackstone Inc., Baring Private Equity Asia, CVC Capital Partners ve MBK Ortakları hepsi Toshiba’ya ilk ilgilerini dile getirdiler.

İki kaynak söyledi ben Nikkei günlük gazetesi CVC Capital, Brookfield Asset Management ve Japan Industrial Partners’ın da seçildiğini bildirirken, kısa listeye kalan teklif sahipleri arasında yer aldı.

Ayrı kaynaklar, Bain’in Japon holdingiyle önceden var olan ilişkisi nedeniyle bunlardan önde gelen olarak ortaya çıkacağını söyledi. Bain yorum yapmaktan kaçındı.

Bain çoğunluk kontrolüne sahip Kioxia Holdings Corpeskiden olarak bilinen flash bellek yonga üreticisi Toshiba Bellek. Toshiba, Kioxia’da yaklaşık %40 hisseye sahip olmaya devam ediyor.

Konuyla ilgili bilgisi olan iki kaynağa göre, devlet destekli fon Japan Investment Corp (JIC), Toshiba’ya teklif vermek üzere Japan Industrial Partners ile bir konsorsiyum oluşturuyor. JIC ve Japan Industrial Partners yorum yapmaktan kaçındı.

Ama sanayi bakanı Koichi Hagiuda geçen ay JIC’nin bir şirketi özel hale getirmek ve istikrarlı bir yönetim sağlamak için herhangi bir anlaşmaya yatırım yapamayacağı konusunda uyardı. Herhangi bir JIC yatırımının politika hedeflerini yerine getirmesi gerektiğini söyledi.

FacebookheyecanLinkedin
genel-9