Robotik alanındaki yeni bir ortaklık, tamamen çözümsüz görünen bir sorunu çözmeyi amaçlıyor: tek kullanımlık plastik belası.

gübrelenebilir ambalaj şirketi ZumeRobotlar kullanarak yüksek verimli kalıplanmış fiber ambalaj üretimine öncülük eden , sürdürülebilir ambalaj şirketi ile ortak Aşan Ambalaj. Şirketler, plastik endüstrisinin akıl almaz gücüyle mücadele etmek için güçlerini birleştiriyor.

Gübrelenebilir paketleme için robotlar

Şu anda, tek kullanımlık plastik 320 milyar dolarlık bir endüstridir. Şaşırtıcı bir şekilde, ekonomik olarak uygun bir alternatif yok. Tek kullanımlık plastiklerin kullanım kolaylığı (uzun süredir devam eden tüketici ilgisizliği ile desteklenmiştir) bir elden çıkarma krizine yol açmıştır. Bazı 2019’da 130 milyon ton plastik çöpe atıldıve neredeyse tüm tek kullanımlık plastikler, geri dönüştürülmüş malzemelerin aksine saf petrolden yapılır. NPR’nin bildirdiği gibi, küresel olarak, yalnızca Bu ürünlerin neredeyse yarısını üreten 20 firmave dünyanın en iyi sermayeli şirketlerinden bazılarını içerirler.

Zume Başkanı ve CEO’su Alex Garden, “Küresel markalar için plastik kullanımında statükoyu sürdürmek artık geçerli bir strateji değil” dedi. “Kanıt, bir planı uygulayan ve onu gören markaların elinde olacak. Zume, işletmelere plastiğin ötesinde bir yol sunmayı amaçlıyor. »

Ancak devasa küresel iştahı beslemek kolay bir iş değil. Plastik üretimi, özellikle kalıplanmış selüloz kaplar gibi sürdürülebilir alternatifler için geçerli olmayan olgun teknolojilere ve iyi dağıtılmış kapasitelere dayanır.

Geçen yıl Zume, robot üreticisi ile yeni bir anlaşma yaparak makine görüşü ve esnek otomasyondaki son gelişmelerden yararlandı. ABB Robotik. Şirketler, ABB’nin robotik makinelerinin Zume’un bitki bazlı tarım malzemelerinden yapılan %100 kompostlanabilir ambalaj üretimini hızlandırmasına ve genişletmesine yardımcı olacağı bir anlaşma imzaladı.

Avrupa’da geleceğin üretim tesisi

Transcend ile yapılan multi-milyon dolarlık anlaşma, 2023’ün ortalarında tam olarak faaliyete geçmesi beklenen Avrupa’nın en büyük özel kalıplanmış elyaf üretim tesislerinden birini oluşturarak üretim kapasitesini artıracak. Yapılan açıklamaya göre, şirketler, Eylül ayına kadar sevk edilecek 500 milyon adet üretme hedefiyle piyasaya sıcak içecek bardakları için kalıplanmış fiber “geçmeli kapaklar” sundu.

Avrupa’daki yeni üretim tesisi, yetenekleri daha da artırmak ve küresel markaların ihtiyaçlarını karşılamak için Zume’un Kuzey Amerika ve Hindistan’daki fabrikaları ve Latin Amerika ve Kanada’da planlanan diğer fabrikaları içeren küresel ağını tamamlayacak.

Alex Garden, “Transcend ile olan bu ortaklık, gerçek değişimi yönlendirme ve plastiği, herhangi bir rahatsızlık vermeden plastik gibi çalışan ekonomik açıdan uygun bir çözümle değiştirme yeteneğimizi artırmayı amaçlıyor” diye açıklıyor.

Elbette tek bir şirket veya ittifak, plastik tüketimi paradigmasını gerçekten değiştirmek için yeterli olmayacak. Tüketici baskısı ve değişen yerel ve eyalet yasaları, sürdürülebilir ambalaj için bir pazar yaratılmasına yardımcı oldu. Teknoloji, bu pazarı geliştirmek ve küresel olarak plastik tüketimini gerçekten azaltmak için eksik olan bileşen olabilir.

Kaynak : ZDNet.comgenel-15