ABD, Suudi Arabistan’ın Riyad’ın güvenli, sürdürülebilir ve sorumlu uzay araştırmalarına olan bağlılığını teyit eden Artemis Anlaşmalarını imzalamasını memnuniyetle karşıladı.

Suudi Uzay Komisyonu CEO’su Mohammed Saud al-Tamimi, Anlaşmaları Suudi Arabistan Krallığı adına imzaladı.

1967 Dış Uzay Antlaşması’na dayanan Artemis Anlaşmalarının ilkeleri, ilk kadını ve ilk renkli insanı Ay’a yerleştirecek ve Mars’a bir insan görevinin yolunu hazırlayacak NASA liderliğindeki Artemis programını ilerletiyor, dedi. Devlet Departmanı kendi basın bülteni.

Artemis, insanlı uzay araştırmaları için tarihi ve iddialı bir vizyona ulaşmak için birlikte çalışan geniş ve çeşitli bir uluslararası koalisyona güveniyor.

Anlaşma imzacıları olarak, devlet aktörleri, uzay nesnelerinin kaydedilmesi, faaliyetlerin çakışmasının giderilmesi, bilimsel verilerin serbest bırakılması ve acil yardım sağlanması dahil olmak üzere, uzayda sorumlu davranışı ilerletir.

İmza sahipleri birlikte, tüm insanlığın yararına uzayın sürdürülebilir kullanımını kolaylaştırmak için belirsizliği azaltacak ve uzay operasyonlarının güvenliğini artıracak.

Suudi Arabistan Krallığı, Avustralya, Bahreyn, Brezilya, Kanada, Kolombiya, Fransa, İsrail, İtalya, Japonya, Kore Cumhuriyeti, Lüksemburg, Meksika, Yeni Zelanda, Polonya, Romanya, Singapur’a katılarak Anlaşmaları imzalayan 21. ülke oldu. , Ukrayna, Birleşik Arap Emirlikleri, Birleşik Krallık ve Amerika Birleşik Devletleri.

Suudi Arabistan, Ocak 2022’den bu yana Artemis Anlaşmalarını imzalayan yedinci ülke ve katılan dördüncü Ortadoğu ülkesi.

Mayıs ayında NASA, Artemis I insansız görevinin lansmanı için Temmuz ile Aralık 2022 arasında yeni olası tarihler açıkladı. 2022 yılı içinde görev süresi ve 73 fırsat, Dünya ve Ay’ın hizasına göre belirlendi.
genel-8