Öneri kutusundan daha güçlü bir algoritma mı? Bir hastane krizinin ortasında, Quinze-Vingts ulusal oftalmoloji hastanesi merkezinin (Paris) personeli, çalışma koşullarını iyileştirmeye yönelik fikirlerini paylaşmaya davet edildi. Katılımcılar katkılarını küçük bir kağıt parçası üzerinde değil, veri toplama ve analiz konusunda uzmanlaşmış Better World tarafından kurulan bir platformda sunabildiler.

İş yerindeki yaşam kalitesini artırmak amacıyla, başlangıçta hastalarımızın memnuniyetini ölçmeyi amaçlayan bu aracı, tüm çalışanlarımızdan geri bildirim almak üzere uyarladık.”, diyor insan kaynakları müdürü ve hastanenin genel müdür yardımcısı Nils Avanturier. Anonim olsun ya da olmasın, katkılar daha sonra en sık ortaya çıkan temaları vurgulayan bir yapay zeka aracı tarafından analiz edilir.

“Herkes öneride bulunabilir”

Kuruluşta birkaç aydır uygulanan çözüm, Fransız Hastaneler Federasyonu’nun 16 Haziran’da Ile-de-France’da düzenlediği gün içinde sunuldu. “Herkes öneride bulunabilir, bakıcılar ve bakıcı olmayanlardiyor Nils Avanturier. Bu, her iki yılda bir personelle yaptığımız memnuniyet anketinden çok daha büyük bir veri yığını toplamamıza ve işlememize olanak tanır. »

Dağıtımın ilk aşamasının ardından, 2021’in sonu, “spor faaliyetleri” maddesi ortaya çıktıkuruluşun genel müdür yardımcısının altını çiziyor. Bu nedenle, personelimiz için bir spor salonu kurma projemizi reddettik ». Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, katkılar da vardı. “organizasyon olan her şey”, ergonomi ve çalışma süresinin organizasyonu gibi. Çözüm olarak kuruluş, doktorlar ve ortoptistler arasında daha iyi bir görev dağılımı üzerinde çalıştı.

Ayrıca okuyun: Abonelerimiz için ayrılmış makale Yapay zeka: metinlerden görüntü oluşturabilen bu yeni yazılım

Ancak, bu araç mutlaka tüm sendikaların beğenisine göre değildir. Federal Sekreter SUD Sosyal Sağlık, François Ringoot Quinze-Vingts hastanesinde gerçekleştirilen deneyde yönetimin küçük parmağının arkasına saklanmasının bir yolunu görüyor: “Aletleri değiştiriyoruz, ancak prensip aynı kalıyor: Çalışanları dinliyormuş gibi yapıyoruz. »

Paris hastanesi, çalışanlarının iş yerindeki yaşam kalitesini iyileştirmeye çalışmak için teknolojik yeniliklere bahse giren tek işveren olmaktan çok uzak. Parlons RH ajansı tarafından yayınlanan 2022 Çalışan Deneyimi Barometresine göre, ankete katılan şirketlerin oranı « çalışan deneyimi etrafında yaklaşım » 2020’den bu yana %5’ten %10’a yükseldi. İKG’lerde moda olan yeni bir kavram olan “çalışan deneyimi”, çalışanların refahını artırmayı vaat eden gelişen çözümler pazarının kalbinde yer alıyor.

Bu makalenin okunacak %52,73’ü kaldı. Aşağıdakiler yalnızca aboneler içindir.genel-14