Anonim Soru-Cevap uygulaması NGL, kullanıcılarını arkadaşları tarafından gönderildiğini iddia ettiği sorularla kandırarak ve bu mesajları kimin yazdığına dair gereksiz ipuçları vererek App Store’un zirvesine tırmandı. Ancak kullanıcıların aldığı soruların çoğu gerçek kişilerden değil; NGL’nin en büyük rakibi, Sendit uygulamalarının üreticisi, yeni bir davaya göre NGL’nin üreticisinin diğer gizli iş bilgilerinin yanı sıra çaldığını iddia ediyor.

Sendit’in yaratıcısı Iconic Hearts Holdings, Inc. (önceden FullSenders olarak biliniyordu), 1 Temmuz 2022’de Kaliforniya Yüksek Mahkemesi’ne sunulan bir şikayette, NGL’nin ticari sırlarını bir sonucu olarak “uygunsuz yollarla” elde ettiğini iddia ediyor. davalının görevini ihmal etmesi, Instagram yazılım mühendisi Raj Vir, yanında Sendit üzerinde çalışmış olan.

Genç uygulama trendlerine ayak uyduramayanlar için hem Sendit hem de NGL, şu anda daha genç bir demografi arasında popüler olan bir sosyal uygulamalar alt grubu olan anonim Soru-Cevap uygulamalarına liderlik ediyor. Uygulamalar, anonim uygulamaların genellikle yaptığı gibi, aylardır uygulama mağazası grafiklerinin en üstünde yer alıyor – zorbalıktan, davalardan patlamadan veya uygulama mağazaları tarafından yasaklanmadan önce.

Bugün itibariyle NGL, ABD App Store’da en iyi 5 (oyun dışı) ücretsiz uygulamadır. Üçüncü taraf tahminlerine göre, geçen yılın sonlarında lansmanından bu yana şirket 2,4 milyon dolardan fazla gelir elde etti. Sendit’in uygulamaları şu anda Sosyal Ağda (Sendit) 12. sırada ve Sosyal Ağda (Sendit — Instagram’da Soru-Cevap) 57. sırada yer alıyor ve Sensor Tower’dan alınan veri başına 11 milyon doların üzerinde kazanç elde etti.

Hem Sendit hem de NGL, kullanıcıların, arkadaşlarının postere anonim sorular göndermek için tıklayabilecekleri Instagram veya Snapchat Stories gibi sosyal hesaplarına bağlantılar göndermelerine izin verir. (Düşünmek: “kime aşıksın” ve diğer gençlik dedikoduları.)

Alıcı, sırayla, uygulamanın gelen kutusundaki soruları alır ve ardından yanıtlarını herkesin okuması için sosyal hesaplarına gönderebilir. Uygulamalar, kullanıcılarına kimin ne sorduğunu bulabilmeleri için soruları soran kişi hakkında “ipuçları” sunarak bu aktiviteden para kazanır.

NGL yalnızca isimsiz Soru-Cevaplara odaklanırken, Sendit hizmetinin iki çeşidini sunar. Orijinal uygulaması Snapchat kullanıcılarına yöneliktir ve anonim Soru-Cevap özelliğine ek olarak çeşitli oyunlar sunar. Bu arada, daha yeni uygulaması Instagram’a anonim soru-cevaplar getiriyor. Snapchat’in bu yılın başlarında anonim uygulamaların geliştirici araçlarını kullanmasını yasaklayan daha katı politikalarının ardından piyasaya sürüldü. (Sendit, bu politikalara uymak için bir uzantı aldı, Snapchat bize söyledi.)

Bununla birlikte, uygulamalar sorunludur, çünkü genç kullanıcılarını arkadaşlarından etkileşim aldıklarını düşünmedikleri halde kandırmak için yanıltıcı taktikler kullandıkları kanıtlanmıştır.

Her iki uygulama da görsel tasarımları, nasıl çalıştıkları, iş modelleri ve diğer yönleri dahil olmak üzere inanılmaz derecede benzer.

Görünüşe göre, bu bir kaza olmayabilir.

Yakın zamanda açılan Iconic Hearts davası (aşağıya bakınız), şirketin Eylül 2018’de Sendit’in mobil uygulamalarını geliştirmek için Vir’i işe aldığını belirtiyor. Vir daha sonra şirkete danışmaya devam etti, diyor. Mayıs 2021’de Iconic Hearts, Vir ile ona tam zamanlı bir pozisyon teklif etme veya müteahhit olarak devam etmesine izin verme konusunda görüşmelere başladı. Ancak Vir, işi almak yerine şirketin fikirlerini ve içgörülerini aldı ve bunları Sendit’in uygulamasının kendi sürümünü oluşturmak için kullandı.

Dosyada, “Vir, Sendit uygulamalarıyla neredeyse aynı olan ve onlarla doğrudan rekabet eden bir uygulama olan ‘NGL – anonim soru-cevap’ın kurulmasında, oluşturulmasında ve başlatılmasında ayrılmaz bir rol oynadı” deniyor. Ayrıca Vir’in, Iconic Hearts’ın kurucusu Hunter Rice ile olan arkadaşlığını ve Sendit geliştiricisi ve danışmanı olarak şirket ve uygulamaları hakkında bilgi edinmek için oynadığı rolü nasıl kullandığını detaylandırıyor. (Görünüşe göre, Rice ve Vir sadece iş arkadaşı değillerdi, onlar arkadaştı – üniversiteden sonra teknolojiye, dosyalama notlarına olan ortak ilgileri üzerinden bağlanan eski lise sınıf arkadaşları.)

Dava, Vir’in Sendit’in uygulamaları üzerinde çalıştığı süre boyunca, en çok kullanıcı katılımını ve diğer gelecekteki geliştirme planlarını hangi özelliklerin yönlendirdiği gibi içeriden bilgilere erişebildiğini belirtiyor. Ayrıca, bu bilgileri Sendit uygulamalarıyla yaptığı çalışmanın ötesinde başka herhangi bir amaç için kullanmasını yasaklayan bir geliştirici sözleşmesi imzalamıştı.

Rice, Vir’in Iconic Hearts’ta kendisine teklif edilen iş konusunda hiçbir zaman ciddi olmadığına inanıyor, şikayet devam ediyor, bunun yerine 2021’in sonlarında App Store’da başlatılan ve kısa süre sonra App Store’un bir kopyası olan Sendit’in bir kopyası olan NGL’yi oluşturmak için devam eden erişimini kullanıyordu. Haziran 2022’de 1 numaralı uygulama.

Dosyalama, Vir’in ayrıntılı uygulama verilerine ve KPI’lara (temel performans göstergeleri) ve uygulamanın başarılı olması için tasarlanmış diğer ölçümlere nasıl eriştiğini açıklıyor. Sendit ile olan ilişkisi nedeniyle Vir, tıklama oranları, dönüşüm oranları, hangi istemlerin en yüksek performans gösterdiği, bunların viraliteyi nasıl oluşturulacağı, harekete geçirici mesaj düğmeleri, finansal performans, MRR (aylık yinelenen gelir), kayıp oranı, LTV (ömür boyu değer), ortalama yanıt oranlarıyla ilgili metrikler, paylaşım sayıları, viral katsayılar ve çok daha fazlası.

Bu iş ayrıntıları arasında Sendit’in sahte sorular kullanması da vardı. TechCrunch sorduğunda şirket daha önce bot kullanmayı reddetmişti.

Sendit ve NGL’nin uygulamalarının pek çok kullanıcısı, aldıkları soruların bazılarının gerçekten arkadaşlarından gelmediğinden, otomatik olarak oluşturulduklarından şüphelenmişti. Uygulama mağazaları, bu uygulamaların kendilerini kandırdığını, ardından yalnızca bir kullanıcının şehrini veya sahip oldukları telefon türünü paylaşanlar gibi, yararsız ipuçları için ücret alarak onları dolandırdığını iddia eden kullanıcı incelemeleriyle dolu.

TechCrunch ayrıca kısa süre önce sorular için bir bağlantı oluşturarak hem NGL’yi hem de Sendit’in anonim Soru-Cevap sistemini test etti, ancak daha sonra bunu kimseye göstermedi ve yine de gelen kutularımızda yarım düzine sözde “arkadaşlardan sorular” aldı.

Bu özellik aslında yeni davada Sendit’in NGL’nin çaldığı iddia edilen uygulamalarının birçok yönünden biri olarak detaylandırılmıştır. Şikayeti okur:

Iconic Hearts ayrıca, kullanıcıyla olan etkileşimler belirli bir süre boyunca boşta kaldığında içeriği bir gelen kutusuna gönderen benzersiz bir “Etkileşim Mesajları” sistemi geliştirmişti. “Etkileşim Mesajı”, bir kullanıcıyı uygulamayı kullanması için yeniden tetikler. Bu, uygulamada daha fazla “paylaşım”, bir kullanıcının trend ağında daha fazla yoğunluk (yani daha fazla kişi daha çok kez paylaşır), bu da bir uygulamanın doygunluğunu artırır, bu da başarı ve büyümenin en kritik ölçüsüdür. Iconic Hearts’ın tescilli Nişan Mesajları Sistemini ve bir Nişan Mesajı göndermek için en uygun süre, Nişan Mesajının nasıl elde edileceği gibi çeşitli bileşenlerini optimize etmek için yıllarca deneme-yanılma, test etme ve yineleme çalışmalarını aldı. Katılım Mesajının tasarımı ve Katılım Mesajının içeriği.

Bu bölüm esasen kullanıcıların sahte sorular hakkındaki şüphelerini doğrulamaktadır. Ayrıca, artık uygulama mağazalarına önlem almaları için bir yük getirdiğini düşünmeliyiz, çünkü her iki şirket de kullanıcılarına bu “katılım mesajlarının”, uygulamanın açıklamasının onları inandıracağı için arkadaşları tarafından gönderilmediğini açıklamaz.

Şaşırtıcı bir şekilde, Iconic Hearts yakın zamana kadar Vir’in ihanetini bilmiyordu. Şikayet, Haziran 2022’ye kadar bile, Vir’in NGL ile olan ilişkisini gizlediğini belirtiyor. Dava, Vir’in 21 Haziran 2022’de Rice ile ilişkisini nihayet “” diyerek kabul ettiğini iddia ediyor.Tamam, havayı temizleyeceğim. Bunca zaman yüzüne karşı yalan söyledim. NGL inşa ediyorum” ve daha sonra, “NGL’de Ürün Müdürü olduğunuz için tebrikler.”

Evet, eğer doğruysa.

Taraflardan hiçbiri şu anda yorum taleplerimize yanıt vermedi.

Iconic Hearts’ın iddialarını yasal bir şekilde ne ölçüde kanıtlayabileceği ise henüz belli değil. Dava, tazminat ve ihtiyati tedbir talep ediyor. Davada ayrıca, Iconic Hearts’ın mahkemenin açıklayacağını ve isimlendireceğini umduğu NGL ile çalışan veya ortak olabilecek düzinelerce bilinmeyen sanık da isimlendirildi.

ICONIC HEARTS HOLDINGS, INC. ve RAJ VIR; NGL LABS LLC; ve 1’den 50’ye kadar, dahil, ile TechCrunch Scribd’degenel-24