TSMC dünyanın en büyük dökümhanesidir. Şirket, Apple, Qualcomm, MediaTek ve diğerleri gibi şirketler tarafından oluşturulan çipler için tasarımlar alır ve bunları oluşturur. TSMC, ikinci çeyrek için firmanın, yıllık %76.4 artışla ve tahminlerin üzerinde 237.03 milyar Tayvan doları (7.9 milyar ABD Doları) ile rekor bir çeyreklik kâr elde ettiğini bildirdi. Bu, TSMC için net gelir açısından rekor bir çeyrekti.

Çeyrek boyunca gelir, yıllık %43,5 artışla 534,14 milyar Tayvan dolarına (18,16 milyar $) ulaştı. Muhtemelen bildiğiniz gibi, pandemi sayesinde küresel bir çip sıkıntısı yaşandı. Dökümhaneler deneyimli işçi eksikliğinden olumsuz etkilendi ve yeni otomobillere yönelik sürpriz bir talep de entegre devrelere olan talebi artırdı.
Apple CEO’su Tim Cook, çip sıkıntısının maliyetini tahmin etti Apple geçen yıl altı milyar dolar gelir kaybetti. İlginç bir şekilde, kıtlığın eski çipler üzerinde en son teknoloji ürünü silikondan daha fazla etkisi oldu.

TSMC şaşırtıcı bir şekilde PC’ler, akıllı telefonlar ve diğer tüketici ürünleri için “yumuşayan talep” sayesinde “aşırı çip envanterine” sahip olduğunu söylüyor. TSMC, çip endüstrisinin yeniden dengelenmesinin birkaç çeyrek alacağını söylüyor. TSMC CEO’su CC Wei, “Tedarikçilerimiz, hem gelişmiş hem de olgun düğümlerimiz için araç teslim sürelerini uzatan tedarik zincirlerinde daha büyük zorluklarla karşı karşıya” diyor Wei.

Yönetici, uzun vadede çip talebi konusunda olumlu. “Şimdi TSMC’nin uzun vadeli büyüme görünümünden bahsetmeme izin verin. Makroekonomik karşı rüzgarlar devam edebilecek kısa vadeli belirsizlikler getirirken, uzun vadeli yarı iletken talebindeki temel yapısal büyüme yörüngesinin sağlam bir şekilde yerinde kaldığına inanıyoruz.”

Yine de eğilim, dökümhanenin çubuk fiyatının son altı ayda 48.20$ veya %36.02 oranında düşüşle hisse başına 85.63$’a düşmesiyle TSMC yatırımcılarının dostu değil. TSMC’nin Apple, MediaTek ve Qualcomm başta olmak üzere sahip olduğu müşteri listesi ile dökümhane kısa vadede ciddi bir ekonomik sorunla karşılaşmamalıdır.telefon-1