TikTok ilan edildi bugün küresel güvenlik başkanı Roland Cloutier, 2 Eylül’den itibaren geçerli olmak üzere görevinden ayrılıyor. Cloutier’in yerini, TikTok’un Küresel Güvenlik Örgütü’nün geçici başkanı olarak atanan Kim Albarella alacak. Cloutier, TikTok’un güvenlik ve güven programlarının ticari etkisine odaklanmak için şirkette danışmanlık rolüne geçecek. Organizasyon değişikliği, ByteDance’in sahip olduğu popüler uygulamanın ABD yetkilileri tarafından artan incelemeyle karşı karşıya kalmasıyla ortaya çıkıyor.

TikTok CEO’su Shou Zi Chew yaptığı açıklamada, “Gelişen yaklaşımımızın bir parçası, TikTok için ABD kullanıcı verilerini yönetmek için yeni bir departmanın oluşturulması da dahil olmak üzere ABD’deki kullanıcı verilerinin güvenliğiyle ilgili endişeleri en aza indirmek oldu.” Dedi. “Bu, veri koruma uygulamalarımıza yapılan önemli bir yatırımdır ve aynı zamanda Global Chief Security Officer (CSO) rolünün kapsamını da değiştirir.”

Değişiklik bir süre sonra BuzzFeed Haberleri Çin’deki TikTok personelinin şirketin ABD kullanıcılarının verilerine erişimi olduğunu ortaya çıkaran rapor. Aynı zamanda TikTok, ABD kullanıcılarının verilerini ABD’de depolanan Oracle sunucularına taşıdığını söyledi Elde ettiği 80 TikTok dahili toplantısından kayıtlara atıfta bulunan BuzzFeed News raporu, TikTok’un ABD’li çalışanlarının Çin’deki meslektaşlarına defalarca danıştığını iddia ediyor. ABD’deki kullanıcı verilerinin nasıl aktığını anlamak, çünkü “verilere kendi başlarına nasıl erişeceklerine dair izin veya bilgiye” sahip değillerdi.

Rapor, ABD’li yetkililerin yıllardır TikTok’un Çin’in otoriter hükümetinin firmanın Amerikalılardan ve diğer uluslardan kullanıcılardan topladığı verilere erişmesine izin verebileceği konusundaki endişelerini dile getirmesiyle geldi.

Rapora yanıt olarak, çok sayıda Cumhuriyetçi senatör TikTok’a yazdı şirketin veri erişimiyle ilgili politikalarıyla ilgili endişelerini ifade etmek. TikTok mektuba Çin merkezli bazı çalışanların “ABD merkezli güvenlik ekibimiz tarafından denetlenen bir dizi sağlam siber güvenlik kontrolüne ve yetkilendirme onay protokolüne tabi” verilere erişimi olduğunu kabul ederek yanıt verdi. Şirket ayrıca, ABD merkezli kullanıcılar için veri güvenliğini artırmak için “Project Texas” adlı bir program üzerinde çalıştığını belirterek senatörlere güvence verdi.

“Project Texas’ın geniş amacı, sistemlerimizi ve kontrollerimizi geliştirerek kullanıcılar ve kilit paydaşlar arasında güven oluşturmaya yardımcı olmak, ancak aynı zamanda ABD hükümetiyle kullanıcı verilerini ve ABD’yi tamamen koruyacak olan nihai anlaşmaya uyum yönünde önemli ilerlemeler sağlamaktır. ulusal güvenlik çıkarları, ”dedi Chew mektup.genel-24