Der Spiegel’in Cuma günü bildirdiğine göre, Münih mahkemesi Tesla’nın bir müşterisine Otopilot işleviyle ilgili sorunlar nedeniyle bir Model X SUV için ödediği 112.000 Euro’nun (kabaca 90,00.000 Rs) çoğunu geri ödemesini emretti.

Teknik bir rapor, aracın inşaat sahasının daralması gibi engelleri güvenilir bir şekilde tanımadığını ve zaman zaman gereksiz yere frene bastığını gösterdi.

Mahkeme, bunun şehir merkezlerinde “büyük bir tehlikeye” yol açabileceği ve çarpışmalara yol açabileceğine karar verdi.

Der Spiegel’e göre Tesla avukatları, Autopilot’un şehir trafiği için tasarlanmadığını savundu ve mahkemenin, sürüşten rahatsız olacağı için sürücülerin özelliği farklı ayarlarda manuel olarak açıp kapatmasının mümkün olmadığını söyledi.

Tesla yorum yapmak için hemen müsait değildi ve Der Spiegel’e yorum yapmayı reddetti. Mahkeme hemen yorum yapmak için müsait değildi.

ABD güvenlik düzenleyicileri, Tesla araçlarının otopilotta yer aldığı ve sabit ilk müdahale ve yol bakım araçlarına çarpan yedi yaralanma olayı ve bir ölüm de dahil olmak üzere 16 kaza raporlarının ardından Tesla’nın Otopilot işlevini araştırıyor.

Tesla, Autopilot’un araçların şeritlerinde otomatik olarak fren yapmasına ve yönlendirmesine izin verdiğini, ancak kendi kendilerini sürmelerini sağlamadığını söylüyor.

Musk, Mart ayında Tesla’nın düzenleyici onayına bağlı olarak bu yıl Avrupa’da yeni “Tam Kendi Kendine Sürüş” yazılımının bir test sürümünü piyasaya süreceğini söyledi.

O zamanlar Berlin fabrikasındaki işçilere “Avrupa’da tam otonom sürüş yapmak oldukça zor” dedi ve yolların ülkeden ülkeye çok değiştiği Avrupa’da zorlu sürüş durumlarının üstesinden gelmek için çok iş yapılması gerektiğini söyledi.

© Thomson Reuters 2022
genel-8