Bugün, Sony’nin ilan edildi Bungie anlaşmasının resmi olarak tamamlandığını ve böylece merkezi Bellevue, Washington’da bulunan oyun geliştiricisini PlayStation ailesine davet etti. Bu muhtemelen FTC’nin herhangi bir itiraz olmadan anlaşmaya yönelik soruşturmasını kapattığı anlamına geliyor.

Sony ilk olarak 31 Ocak’ta Bungie’yi 3,6 milyar dolara satın alma planlarını açıkladı. Stüdyonun sözde bağımsız bir yan kuruluş olacağını ve oyunlarının çok platformlu kalacağını hemen öğrendik. O sırada haberlere verilen tepkiler çılgınca farklıydı; Örneğin Wedbush Securities analisti Michael Pachter, Sony’nin Bungie için çok fazla ödeme yaptığını hiç tereddüt etmeden söyledi.

Bungie, geliştirici başına 4 milyon dolara gitti. Ve çoğu anlaşma 250.000 ile bir milyon dolar arasında. Geliştirici başına 2 milyon dolara kadar yakın, bilirsiniz, anlaşmalar gördüm. Bu çılgın bir konuşma.

EA, Respawn’ı yaklaşık üç veya dört yıl önce 400 geliştiriciyle 700 milyon dolara satın aldı. Ve bu adamlar yılda 700 milyon dolar gelir elde ediyor. Bungie yaklaşık 200 milyon dolar gelir elde ediyor. Bu yüzden Sony’nin çok fazla ödeme yaptığını düşünüyorum. Sanırım bu, Microsoft’un bizi geçmesine izin vermeyeceğimize dair bir açıklamaydı, bu yüzden çaresizlikten bir şeyler satın alacağız. Bana pek mantıklı gelen bir anlaşma değil.

Duyuru, Microsoft’un Activision Blizzard’ı satın almak için 70 milyar dolarlık devasa anlaşmasını açıklamasından kısa bir süre sonra gerçekleşti. Analistler ikisini karşılaştırırken, DFC Intelligence, Microsoft’un Sony ile karşılaştırdığı finansal güçle ilgili büyük farkın olduğunu belirtti.

Sony ve Nintendo, video oyunlarında dev olsalar da, Microsoft, Google veya Amazon gibileriyle karşılaştırıldığında nispeten küçükler. Sony, oyun geliştiricisi Bungie’yi 3.6 milyar dolara satın alma niyetini açıkladı. Bungie köklü bir şirkettir, ancak temelde bir oyun franchise’ları vardır, Destiny. Oyun yayıncılarının fiyatlarının fahiş olduğunun bir işaretidir. Sony, M&A’da rekabet etmeyi göze alamaz.

Öte yandan, Wccftech MiDiA Research’ten Karol Severin, her iki şirketin de anlaşmayı nasıl çok kazançlı bulabileceğini açıkladı.

PlayStation, Bungie’nin çok fazla uzmanlığa sahip olduğu canlı servislerin peşinden gidiyor. Oyun alanındaki çekiş ve tüketicilere giderek daha fazla sunulan ve benimsenen model göz önüne alındığında, Sony’nin canlı hizmetin peşinden her zamankinden daha agresif bir şekilde gitmesi gerekiyor. Çoklu platform kararı da benzer bir uyum içinde olacaktır. Multiplatform masa üstü hale geliyor, bu nedenle Sony’nin diğerlerinden gelen rekabet baskılarını en aza indirmek ve gelir potansiyelini en üst düzeye çıkarmak için izlemesi doğru.

Geçmişte birçok kez söylediğim gibi – Xbox’ın geleceği çapraz platform, PlayStation’ın geleceği çapraz eğlence. PS, çapraz platform açısından pazarı takip ediyor, ancak eğlence genelinde (özellikle video, müzik, spor ve sosyal alanlarda) oyun için sinerjiler çekme açısından öncülük edebilir. Son olarak, Destiny 2 şu anda en önemli başlık olmasına rağmen, Bungie, elbette, hiç kimsenin merak ettiği bir şey değil. Halo’nun yaratılmasının arkasında durdu ve artık ona sahip olmasa da, uzun ömürlü hit üretme geçmiş rekorunu sayıyor. Bungie bu başarısını gelecekte de sürdürebilir, Sony’nin canlı hizmet topluluklarını büyütmesine yardımcı olabilir ve Sony’nin çapraz eğlence potansiyelini etkinleştirmeye katkıda bulunabilirse, anlaşma her iki taraf için de çok kazançlı olabilir.

Nitekim, Sony Başkanı, Başkanı ve CEO’su Kenichiro Yoshida kısa süre önce Bungie’nin PlayStation ailesine neler getirebileceğini vurguladı.

Oyun alanında, bu yıl satın alma konusunda anlaştığımız Bungie’ye odaklanıyoruz. Bungie’nin gücü canlı hizmetlerde. İçerik oluşturucuların kendi başlarına bir oyun üretmesini sağlamak yerine, hikayeyi sürekli olarak geliştirmeyi ve sonsuz bir oyun dünyasını gerçekleştirmeyi kullanıcı geri bildirimlerinden öğrenirler.
Satın alma işleminin tamamlanmasına bağlı olarak, Bungie’den canlı hizmetler hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyoruz ve ayrıca 31 Mart 2026’da sona eren mali yılda PlayStation Studios’tan 10’dan fazla canlı oyun hizmeti başlatmayı planlıyoruz. Bungie’yi satın almamız aynı zamanda daha çok platform olma yolunda büyük bir adımı temsil eder.

Bungie, kendi adına, orijinal IP’lerini sinema ve TV’ye getirmek için Sony’nin çapraz medya uzmanlığından yararlanmayı hedefliyor. Destiny uyarlaması hakkında henüz bir haber yok, ancak gerçekleşmesinin çok uzun sürmeyeceğini düşünüyoruz.

Geliştirici ayrıca dört yıl önce NetEase tarafından 100 milyon dolarlık bir yatırımla finanse edilen yeni projeler üzerinde çalışıyor. Üstelik bir söylenti geçen hafta yüzdü NetEase ile duyurulmamış bir mobil FPS oyunu üzerinde çalıştıklarını, ancak bunun Destiny IP’ye mi yoksa tamamen başka bir şeye mi dayanacağı belli değil.

Bu yazıda bahsedilen ürünler

genel-17