Bazı immünoterapilerin melanom beyin metastazlarını tedavi etmede etkili olduğu kanıtlanmış olmasına rağmen, araştırmacılar tümörün beyne yayılmasının ardındaki neden hakkında bilgi sahibi değiller. Şimdi, araştırmacılar, melanom beyin metastazlarının içindeki hücreler üzerinde kapsamlı bir araştırma yaparak, yeni tedavilerin geliştirilmesine yol açabilecek durumla ilgili ayrıntıları ortaya çıkardılar.

Melanom bir tür cilt kanseridir ve beyin metastazı, kanser orijinal bölgeden beyne yayıldığında ortaya çıkan bir durumdur. Beyin metastazı kansere bağlı ölümlerin çoğunun arkasındadır ve vakaların çoğu ilerlemiş melanom ile kaydedilmiştir.

İçinde ders çalışmayayınlanan Hücre, Columbia Üniversitesi Irving Tıp Merkezi’nden araştırmacılar, düzinelerce melanom hastasından donmuş metastatik tümörler tedarik ederek başladılar. “Bu tür çalışmalar tipik olarak yetersiz olan ve analiz edilebilecek tümör sayısını büyük ölçüde sınırlayan taze beyin numuneleri üzerinde gerçekleştirilir. Buna karşılık, doku bankamızda çok sayıda donmuş melanom örneğimiz var.” söz konusu çalışma lideri Benjamin Izar, MD, PhD ve üniversitede tıp doçenti.

Izar, tekniğin, tedavi edilmeyen hastalardan alınan dokuları analiz etmelerine yardımcı olarak tümörün biyolojisini ve mikroçevresini görmelerini sağladığını da sözlerine ekledi. Araştırmacılar, 100.000’den fazla bireysel hücredeki genleri analiz ettikten sonra, melanom beyin metastazlarının vücudun diğer bölgelerindeki melanom metastazlarından daha kromozomal olarak kararsız olduğunu kaydettiler.

Izar laboratuvarında moleküler doktora sonrası araştırmacı ve çalışmanın ilk yazarlarından biri olan Johannes C. Melms, MD’ye göre, kromozomal kararsızlık süreci, hücrelerin yayılmasını kolaylaştıran ve bağışıklık sistemini baskılayan sinyal yollarını tetikliyor.

“Kromozomal instabiliteyi azaltan birkaç deneysel ilaç yakında insanlarda test edilecek. Artık beyinde melanom metastazı olan hastalarda bu ilaçları değerlendirmek için bir gerekçemiz var” dedi Melms.
genel-8