TikTok’un küresel güvenlik şefi (CSO), Roland Cloutier, şirket Amerikalıların verilerini depolamak için Oracle’ın ABD tabanlı sunucularını kullanmaya geçerken görevinden ayrılıyor (aracılığıyla Wall Street Journal). Şirket, değişiklikle ilgili dahili bir not paylaştı. haber odasında bir yazıCloutier, TikTok’un güvenlik riski, satıcı ve müşteri güvencesi başkanı Kim Albarella’nın geçici olarak devralmasıyla bir danışmanlık rolü üstlenecek.

“ABD’deki veri yönetimi değişiklikleriyle ilgili son duyurumuzla, Küresel Güvenlik Baş Sorumlusu rolümden, doğrudan Shou, Dingkun ve diğer üst düzey liderler, ”diyor Cloutier notta. Cloutier, 2020’den beri TikTok’taresmi olarak 2 Eylül’de görevinden ayrılacak.

Haziran ayında TikTok, TikTok’un ana şirketi ByteDance’in bulunduğu Çin’in bu bilgilere sınırsız erişime sahip olduğuna dair korkuları bastırmak amacıyla ABD kullanıcılarının verilerini Oracle sunucularına yönlendirmeye başladığını duyurdu. TikTok CEO’su Shou Zi Chew ve ByteDance teknoloji başkan yardımcısı Dingkun Hong, değişikliğin “ABD’deki kullanıcı verilerinin güvenliğiyle ilgili endişeleri en aza indirmenin” bir yolu olduğunu ve aynı zamanda “Küresel Baş Güvenlik Görevlisi’nin (CSO) kapsamını değiştirdiğini” söylüyor. rol.”

Bir TikTok sözcüsü şunları söyledi: WSJ Cloutier’in TikTok’un ABD kullanıcı verilerinin işlenmesine adanmış yeni departmanının yönetiminde yer almadığını söyledi. Ayrıca, bu organizasyonel değişimin, ABD’li politikacıların TikTok’u ısıtmasından aylar önce iş başında olduğunu açıkladı.

TikTok, yıllardır Çin merkezli ByteDance ile olan bağları nedeniyle dikkatle inceleniyor ve bazı ABD’li yetkililer uygulamayı Amerikalıların verilerini Çin hükümetine sızdırmakla suçluyor. Geçen ay, BuzzFeed Haberleri bir rapor yayınladı Çin’deki TikTok çalışanlarının en az Eylül 2021’den Ocak 2022’ye kadar ABD kullanıcılarının verilerine “tekrar tekrar” eriştiğini iddia ediyor.

Rapora yanıt olarak, bir Cumhuriyetçi senatörler bir grup mektup yazdı Geçen Ekim ayında gerçekleşen bir duruşma sırasında şirketin veri gizliliği konusundaki ifadesinin geçerliliğini sorgulayan TikTok’a. TikTok bu endişelere bu ayın başlarında yanıt vererek, “kullanıcı verilerini tamamen korumak” için Oracle ile çalışma planlarını bir kez daha yineledi.genel-2