Hiç internette bir yabancıya kendinizle ilgili bir sır söylediniz mi? Özellikle bağlam günlük yaşamınızdan çıkarıldığı için bunu yaparken belirli bir tür özgürlük hissettiniz mi? Kişisel ifşa ve anonimlik, uzun zamandır çevrimiçi etkileşimlerimizle güçlü bir karışım olmuştur. Bunu yakın zamanda, Sendit ve NGL (“yalan söylemeyecek” anlamına gelen) dahil olmak üzere gençleri hedef alan anonim soru uygulamalarının yeniden ortaya çıkmasıyla gördük. Son raporlara göre, ikincisi dünya çapında 15 milyon kez kuruldu.

Bu uygulamalar, kullanıcıların Instagram ve Snapchat hesaplarına bağlanarak soru göndermelerine ve takipçilerden anonim yanıtlar almalarına olanak tanır.

Şu anda trend olmalarına rağmen, onları ilk kez görmüyoruz. İlk örnekler, 2010’da piyasaya sürülen ASKfm ve 2009’da piyasaya sürülen Spring.me’yi (“Fromspring” olarak) içerir.

Bu platformların sıkıntılı bir geçmişi var. Bir teknoloji sosyoloğu olarak, çekişmeli ortamlarda insan-teknoloji karşılaşmalarını inceledim. Anonim soru uygulamalarının neden bir kez daha interneti kasıp kavurduğuna ve etkilerinin ne olabileceğine dair benim görüşüm.

Neden bu kadar popülerler? Gençlerin sosyal platformlara çekildiğini biliyoruz. Bu ağlar onları yaşıtlarıyla buluşturur, kimlik oluşturma yolculuklarını destekler ve onlara deney, yaratıcılık ve bağ kurma için alan sağlar.

Ayrıca, sosyologların “izleyici ayrımı” veya “kod değiştirme” olarak adlandırdıkları bir teknikle kimliklerinin ve kişisel yaşamlarının çevrimiçi ifşasını yönettiklerini de biliyoruz. Bu, kendilerini çevrimiçi olarak ebeveynlerine akranlarından farklı şekilde tanıtacakları anlamına gelir.

Dijital kültürler, hem gizlilik hem de çevrimiçi gözetime yanıt olarak gerçek dünyadaki kimlikleri çevrimiçi kişilerden ayırmak için uzun süredir çevrimiçi anonimliği kullanıyor. Ve araştırmalar, çevrimiçi anonimliğin kendini ifşa etmeyi ve dürüstlüğü geliştirdiğini göstermiştir.

Gençler için, yetişkinlerin bakışlarından uzakta kendilerini ifade edebilecekleri çevrimiçi alanlara sahip olmak önemlidir. Anonim soru uygulamaları bu alanı sağlar. Gençlerin aradığı şeyleri sunmaya söz veriyorlar: kendini ifade etme fırsatları ve özgün karşılaşmalar.

Tasarım açısından riskli
Artık internetle büyüyen bir nesil var. Bir yandan gençler dijital çağın öncüleri olarak selamlanırken, diğer yandan da onların masum kurbanları olarak onlardan korkuyoruz.

Yakın tarihli bir TechCrunch makalesi, genç kullanıcılar tarafından anonim soru uygulamalarının hızlı bir şekilde alınmasını ve şeffaflık ve güvenlikle ilgili endişeleri gündeme getirdi.

NGL bu yıl popülaritesini artırdı, ancak nefret söylemi ve zorbalık sorununu çözemedi. Anonim sohbet uygulaması YikYak, nefret dolu konuşmalarla dolup taştıktan sonra 2017’de kapatıldı – ancak o zamandan beri geri döndü.

Bu uygulamalar, kullanıcıları bağlamak için tasarlanmıştır. Etkileşim ve oyunlaştırma (oyun dışı platformlara bir “oyun” biçiminin dahil edildiği) gibi oldukça ilgi çekici bir deneyim sağlamak için belirli platform ilkelerinden yararlanır.

Ayrıca deneysel doğaları göz önüne alındığında, sosyal medya platformlarının tarihsel olarak “hızlı hareket et ve bir şeyleri kır” tavrıyla nasıl geliştirildiğinin güzel bir örneğidir. İlk olarak Meta CEO’su Mark Zuckerberg tarafından dile getirilen bu yaklaşım, muhtemelen son kullanma tarihine ulaştı.

Gerçek hayatta bir şeyleri kırmak sonuçsuz değildir. Benzer şekilde, çevrimiçi ortamda önemli güvenlik önlemlerinden kurtulmanın da sosyal sonuçları olmaz. Hızla geliştirilen sosyal uygulamalar, siber zorbalık, siber flört istismarı, görüntüye dayalı istismar ve hatta çevrimiçi bakım dahil olmak üzere gençler için zararlı sonuçlar doğurabilir.

Mayıs 2021’de Snapchat, uygulamalar aracılığıyla zorbalığa maruz kaldıktan sonra intihar eden gençlerin perişan ebeveynleri tarafından dava edildikten sonra, entegre anonim mesajlaşma uygulamaları Yolo ve LMK’yı askıya aldı.

Yolo’nun geliştiricileri, otomatik içerik denetiminin zararlı mesajları belirleme kapasitesini olduğundan fazla tahmin etti.

Bu askıya almaların ardından Sendit, Snapchat kullanıcıları bir yedek aradıkça uygulama mağazası çizelgelerinde yükseldi.

Snapchat daha sonra zorbalık ve tacizi sınırlamak amacıyla bu yıl Mart ayında üçüncü taraf uygulamalardan anonim mesajlaşmayı yasakladı. Yine de Sendit’in Snapchat’e üçüncü taraf bir uygulama olarak bağlanabileceği görülüyor, bu nedenle uygulama koşulları değişken.

Çocuklar sohbet robotları tarafından manipüle ediliyor mu? Ayrıca, bu uygulamalar, etkileşimleri hızlandırmak için anonim yanıtlayıcılar olarak geçiş yapan otomatik sohbet robotlarına sahip olabilir – veya en azından Tech Crunch’taki personel bunu buldu.

Sohbet robotları zararsız (hatta faydalı) olsa da, kullanıcılar bir botla mı yoksa bir kişiyle mi etkileşime girdiklerini anlayamazlarsa sorunlar ortaya çıkar. En azından, uygulamaların konuşmalardan botları etkili bir şekilde taramaması muhtemeldir.

Kullanıcılar da pek bir şey yapamıyor. Yanıtlar anonimse (ve bunlarla bağlantılı bir profiliniz veya gönderi geçmişiniz bile yoksa), gerçek bir kişiyle iletişim kurup kurmadıklarını bilmenin bir yolu yoktur.

Anonim soru uygulamalarında botların yaygın olup olmadığını doğrulamak zor, ancak diğer platformlarda büyük sorunlara yol açtığını ve aldatma ve istismar için yollar açtığını gördük.

Örneğin, 2015 yılında saldırıya uğrayan bir flört ve bağlantı platformu olan Ashley Madison örneğinde, insan kullanıcılarla etkileşimde kalmalarını sağlamak için sohbet etmek için botlar kullanıldı. Bu botlar, Ashley Madison çalışanları tarafından oluşturulan sahte profilleri kullandı.

Ne yapabiliriz?
Yukarıdakilerin tümüne rağmen, bazı araştırmalar, gençlerin çevrimiçi olarak deneyimledikleri risklerin çoğunun, eğer varsa, yalnızca kısa olumsuz etkiler oluşturduğunu bulmuştur. Bu, gençlerin çevrimiçi ortamda karşılaştıkları riskleri gereğinden fazla vurguluyor olabileceğimizi gösteriyor.

Aynı zamanda, çevrimiçi riski azaltmak için ebeveyn denetimlerinin uygulanması, gençlerin dijital haklarıyla genellikle gergindir.

Yani ileriye giden yol basit değil. Ve sadece isimsiz soru uygulamalarını yasaklamak çözüm değil.

Anonim çevrimiçi alanlardan kaçınmak yerine, teknoloji şirketlerinden mümkün olduğunca fazla hesap verebilirlik ve şeffaflık talep ederken, bunları birlikte aşmamız gerekecek.

Ebeveynler için, çocukların ve gençlerin zorlu çevrimiçi ortamlarda mantıklı bir şekilde gezinmelerine nasıl yardımcı olabileceğine dair bazı yararlı kaynaklar vardır.
genel-8