Roscosmos, NASA ve Rus uzay ajansı uzay istasyonu uçuşlarını paylaşmak için sözleşme imzaladı

NASA ve Rusyauzay ajansı, roskozmosuçuşları entegre etmek için uzun zamandır aranan bir anlaşma imzaladılar. Uluslararası Uzay istasyonuAjanslar, Amerikan astronotlarının Rusya’nın Soyuz’una binebilmeleri karşılığında Rus kozmonotlarının ABD yapımı uzay aracında uçmasına izin verdiğini söyledi.

Roscosmos yaptığı açıklamada, “Anlaşma Rusya ve Amerika Birleşik Devletleri’nin çıkarınadır ve ISS programı çerçevesinde işbirliğinin gelişmesini teşvik edecektir” dedi ve “barışçıl amaçlarla uzayın keşfini” kolaylaştıracağını da sözlerine ekledi.

İki on yıllık uzay istasyonunun çekirdek ortakları olan NASA ve Roscosmos, ajansların uzun süredir devam eden sivil ittifakının bir parçası olarak rutin entegre mürettebatlı uçuşları yenilemek için yıllardır çalışıyorlar, şimdi Amerika Birleşik Devletleri ve ABD arasındaki son işbirliği bağlantılarından biri. Rusya, Ukrayna’daki savaş nedeniyle tansiyonu yükseltiyor.

NASA, yeni anlaşma kapsamındaki ilk entegre uçuşların Eylül ayında ABD’li astronotla geleceğini söyledi. Frank Rubio iki kozmonotla birlikte Kazakistan’daki Moskova tarafından kiralanan Baykonur Uzay Üssü’nden uzay istasyonuna fırlatma, Sergey Prokopyev ve Dmitry Petelin.

Karşılığında, kozmonot Anna Kikina, NASA’nın Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nden fırlatılan SpaceX Crew Dragon yörünge laboratuvarına uçuşunda iki ABD astronotuna ve bir Japon astronotuna katılacak.

İki ajans daha önce ABD mekiği ve Rus Soyuz uzay aracında astronot koltuklarını paylaşmıştı.

Mekiğin 2011’de emekli olmasından sonra ABD, SpaceX’in Crew Dragon kapsülünün NASA’nın insan uzay uçuşu kabiliyetini canlandırdığı ve Florida’dan rutin ISS uçuşlarına başladığı 2020 yılına kadar uzay istasyonuna Amerikan astronotları göndermek için Rusya’nın Soyuz’una güvendi.

Bir mühendis ve Rusya’nın aktif kozmonot birliklerindeki tek kadın olan Kikina, SpaceX’in Crew Dragon kapsülünü uçuran ilk Rus olacak. Anlaşma müzakere edilirken NASA’nın Houston’daki astronot merkezinde görev için eğitim görüyordu.

ABD uzay ajansı, uzay istasyonunda en az bir Rus ve bir Amerikalı’nın bulunmasının laboratuvarı çalışır durumda tutmak için çok önemli olduğunu söyledi.

NASA Cuma günü yaptığı açıklamada, “Uçan entegre ekipler, temel bakım ve uzay yürüyüşleri için istasyonda uygun şekilde eğitilmiş ekip üyelerinin olmasını sağlar.” Dedi.

Anlaşmanın açıklanmasından kısa bir süre önce, Başkan Vladimir Putin Roscosmos’un başkanı Dmitry Rogozin’in yerine eski başbakan yardımcısı ve savunma bakan yardımcısı Yuri Borisov getirildi.

FacebookheyecanLinkedin
genel-9