Nauka ve Prichal modülleri ve Soyuz MS-21 mürettebat gemisi.

Nauka ve Prichal modülleri ve Soyuz MS-21 mürettebat gemisi.
Fotoğraf: NASA

Kremlin, Dmitry Rogozin’in Rusya’nın uzay ajansı başkanı olarak görev süresine aniden son verdi ve bizi yeni bir uzay şefinin tanıtılmasının Roscosmos’u ve diğer uzay ajanslarını ele alma şeklini değiştirip değiştiremeyeceğini merak etmeye zorladı. Ne yazık ki, kötümserlik için iyi bir neden var.

İngiliz rock’çı The Who’nun bir zamanlar söylediği gibi: “Eski patronla aynı, yeni patronla tanışın.” Bu, bugün erken saatlerde Rus uzay ajansında geçerli olabilir. Kremlin, Rogozin’in ateşlendiğini duyurduyerine eski Rusya başbakan yardımcısı Yury Borisov getirildi. Borisov’un Roscosmos’un görünümünü veya ajansın Uluslararası Uzay İstasyonu ortaklarıyla ilişkisini nasıl değiştirebileceğini bilmek zor, ancak Rusya’nın uzaya olan ilgisinin azalması ve Ukrayna’daki savaşa odaklanmasının devam etmesi göz önüne alındığında, işlerin gitmeyeceği güvenli bir bahis. çok dramatik bir şekilde değişir.

Rogozin’in ayrılışı, Roscosmos’un genel müdürü olarak dört yıllık görev süresi ateşli ve çalkantılı olduğundan, NASA ve diğer Roscosmos ortakları için kuşkusuz bir rahatlama oldu. Rogozin, işler onu yanlış yöne sürttüğünde herkesin önünde bağırmaktan nadiren tereddüt ederdi – ve onu tedirgin eden şeylerde eksiklik yoktu.

Rogozin, Rusya’nın henüz başbakan yardımcısı olduğu 2014’te, yeni uygulanan ABD yaptırımlarına şu sözlerle yanıt verdi: NASA yakında trambolin isteyecek astronotlarını ISS’ye göndermek için (NASA, o sırada uzaya mürettebatlı erişim için Rusya’ya bağımlıydı). Roscosmos şefi olarak, yaptırımlara karşı bir kez daha sövdü. sürekli uzay istasyonunu terk etmekle tehdit etmek. Sürekli olarak kaba, Rogozin dedi ki Rusya’ya yaptırım uygulayan kişiler Alzheimer için kontrol edilmeli ve şu Rusya’nın ISS’den ayrılması, uzay istasyonunun kontrolsüz bir yörüngeden çıkma yapmasına neden olacak.

Geçen yıl, Rus uzay endüstrisinde anonim üst düzey bir yetkili suçladı ISS’ye kenetlenmiş bir Soyuz kapsülünde delik açmak için “zihinsel olarak dengesiz” bir NASA astronotu, asılsız bir suçlamayla şaplak Rogozin’in katılımıyla ilgili. Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden kısa bir süre sonra Roscosmos, kozmonotların bir modüle girip ISS’den temelli olarak ayrıldığını gösteren uydurma bir video yayınladı ve bu, korkuları artırdı. Roscosmos, NASA astronotu Mark Vande Hei’yi terk ederdi düşük Dünya yörüngesinde. Ve daha bu hafta Rogozin Avrupa’nın yeni ISS robotik koluna erişimi engellemekle tehdit etti—ExoMars görevinde Roscosmos ile ilişkisini sonlandıran Avrupa Uzay Ajansı’na bir yanıt.

Resmi alırsın. Ancak bu kasvetli bölümlere rağmen, Rogozin’in histrionikleri hiçbir zaman gerçekten çok fazla olmadı. Harvard-Smithsonian Astrofizik Merkezi’nde astrofizikçi olan Jonathan McDowell bana bir e-postada “Rogozin’in yaygarası nadiren gerçek pratik eyleme çevrildi” dedi. Ancak Rus uzay çabalarına Trumpvari bir istikrarsızlık duygusu kattı ve dikkati dağılmış uzay işçileri güvenlik için iyi bir şey değil” dedi. Gerçekten de, ISS’nin 25 yıllık tarihindeki en ciddi olaylardan biri, Rogozin’in görev süresinde gerçekleşti. Ağustos 2021’de, yeni yerleştirilmiş bir Rus modülü yanlışlıkla iticilerini ateşledi ve uzay istasyonunun kontrolden çıkmasına neden oldu.

Rogozin, tehditlerine göre hareket edemedi veya Rusya’nın durumunu yenilemek için hiçbir şey yapamadı. bozulan uzay programı Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in uzay araştırmalarıyla pek ilgilenmemesi yüzünden. Putin Rusya’nın uzay bütçesini kıstı ve onun yerine öncelik verdi Rusya’nın ordusunun inşası. Uzayda havalı şeyler inşa etmenin bir alternatifi olarak Rusya, ülkenin pervasızlığının tanık olduğu gibi, odağını uzaydaki şeyleri yok etmeye değiştirdi. uydu karşıtı silah testi geçen yılın kasım ayında.

Yeni adam, Yury Borisov, muhtemelen selefiyle aynı zorluklarla karşılaşacak. Onlara nasıl yaklaşacağı görülmeye devam ediyor.

NASAWatch.com’un editörü ve NASA’da eski bir roket bilimcisi olan Keith Cowing, Borisov’un Rogozin’den daha iyi olup olmayacağını bilmiyor, ancak yeni uzay şefinin “temel sorunlara geri dönmesi gerektiğini” ve “ nakit sıkıntısı çeken Roscosmos,” dedi bana telefonda. Cowing, Rogozin’in ayrılışının Roscosmos için iyi bir şey olabileceğini, çünkü onun sürekli maskaralıkları “insanların uzaklaşmasına neden oluyor” dedi. Borisov’a tavsiyesi, “işi yapan ve aslında yeri işleten insanlara boyun eğmektir” çünkü Roscosmos’un şu anda en çok ihtiyaç duyduğu tek şey “kurumsal istikrar”.

Roscosmos’un olumlu değişim belirtileri göstermeye başlaması, pek olası olmasa da mümkündür. A yeni arabuluculuk anlaşmasıCowing’e göre, ABD ve Rusya arasında SpaceX Crew Dragon ve Rus Soyuz’un yaklaşan uçuşlarında mürettebat takası yapılmasının muhtemelen Rogozin’in ateşlenmesiyle hiçbir ilgisi yok, ancak Borisov’un iyi niyetle yapabileceği bir şey olduğunu söyledi: dönüş OneWeb’in uyduları. Roscosmos’un Mart ayında OneWeb’in 36 internet uydusunu fırlatması gerekiyordu ama bunun yerine onları rehin tutuyor. Londra merkezli OneWeb şu anda, SpaceX’in Starlink’inden daha küçük olmasına rağmen, düşük Dünya yörüngesinde bir internet takımyıldızı inşa etmek istiyor. Cowing, uyduları OneWeb’e döndürmenin “Borisov’un yapabileceği kolay bir şey” olduğunu söyledi ve “Roscosmos’a olan güveni geri kazanabilir” veya “işlerin değişebileceğine dair olumlu bir işaret” olabilir.

McDowell, Rus uzay politikasının değişmesini beklemiyor, ancak daha az gürültülü olacağını umuyor. Askeri ve savunma geçmişi göz önüne alındığında Borisov, muhtemelen “Putin’in Ukrayna işgalini Rogozin kadar destekleyecek, ancak belki de bu desteği NASA’nın yüzüne o kadar fazla zorlamayacaktır” dedi.

NASA’dan bahsetmişken, Rogozin’in ayrılışı hakkında yorum yapmak için uzay ajansına ulaştım ama henüz haber alamadım. Cowing’e NASA’nın nasıl yanıt vermesi gerektiğini sordum.

“Saçmalama,” diye yanıtladı.

genel-7