Oyun dışı uygulamalar artık ilk kez Apple App Store'a hükmediyor

Bu yılın ikinci çeyreğinde oyunların ve oyun dışı uygulamaların küresel olarak indirilmesi 35 milyara ulaştığından, uygulamalara yapılan harcamalar oyunlara yapılan harcamaları geride bıraktı. Apple Uygulama Mağazası ABD’de ilk kez.

Göre Sensör Kulesioyunlara yapılan harcamalar, oyunlardaki oyunların iki katından fazla arttı. Uygulama mağazası ABD’de, Haziran 2014’ten bu yana yüzde 40 bileşik yıllık büyüme oranıyla.

Oyun dışı uygulamalardan elde edilen toplam gelir, çeyrek için daha yüksekti ve yaklaşık 3,4 milyar dolara ulaştı. ABD Uygulama Mağazasımobil oyunlara harcanan 3,3 milyar dolar ile karşılaştırıldığında.

Raporda, “Mobil uygulamaların benimsenmesi, iki yıl sonra, küresel oyun ve oyun dışı uygulama indirmelerinin yıldan yıla yüzde 2,5 azalarak 2022’nin ikinci çeyreğinde 35 milyara ulaşmasıyla normale döndü” dedi.

Geçen çeyrekte, ABD’deki iOS kullanıcıları ilk kez oyun dışı uygulamalara oyunlara kıyasla daha fazla para harcadı.

ABD’deki App Store harcamalarının yarısından fazlası artık oyun dışı uygulamalardan geliyor.

Gelirdeki bu artış, kısmen oyun dışı uygulamaların yıllar içinde giderek daha fazla benimsediği abonelikler sayesinde.

Rapora göre, 2Ç22’de 400 uygulama, 2016’nın ikinci çeyreğindeki 50 uygulamadan yüzde 900 artarak en az 1 milyon dolar tüketici harcaması sağladı.

Raporda, oyun dışı uygulamaların Haziran 2014’ten bu yana neredeyse iki katı oranında büyüdüğü ve oyunlar için yüzde 20’den daha az bir oranda büyüdüğü için aboneliklerin gelir artışındaki en büyük etken olduğu belirtildi.

FacebookheyecanLinkedin
genel-9