Bir SpaceX ikmal uzay aracı, uzayda iklim bilimi araştırmalarının yürütülmesine yardımcı olacak bilim deneyleri taşıyan Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) gitti. NASA’nın Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nden Falcon 9 roketiyle fırlatılan Cargo Dragon uzay aracı, 5,800 pound bilimsel deney, mürettebat malzemeleri ve diğer kargoları taşıyor. Bu, SpaceX’in NASA için ISS’ye yönelik 25. ticari ikmal hizmetleri görevidir.

SpaceX uzay aracı, yüklendi biri olmak üzere bir dizi deneyle Toprak Yüzeyi Mineral Toz Araştırması (EMIT). NASA’nın Jet Propulsion Laboratory (JPL) tarafından geliştirilen bir alettir ve uzay ajansının görüntüleme spektroskopisi teknolojisi ile donatılmıştır. Dünyanın kurak bölgelerindeki tozun mineral bileşimini incelemeye yardımcı olacaktır.

Bir kez havaya üflenen mineral tozu, Dünya’nın en uzak köşelerine ulaşabilir ve iklimi, bitki örtüsünü, hava durumunu ve daha fazlasını etkileyebilir. EMIT, bir yıl boyunca görüntü toplayacak ve Dünya’da toz üreten bölgelerin mineral bileşiminin haritalarını çıkaracak. Koyu renkli mineralleri taşıyan toz partikülleri güneş ışığını emerek bir bölgeyi ısıtırken, açık renkli mineral tozları bir bölgenin sıcaklığını düşürebilir.

Ayrıca savrulan toz, karın erime hızı ve okyanustaki fitoplanktonların sağlığı gibi hava kalitesi ve yüzey koşulları üzerinde de etkilidir. EMIT tarafından yapılan haritalama, araştırmacıların mineral tozunun bugün ve gelecekte insan popülasyonları üzerindeki etkilerini daha iyi anlamalarına yardımcı olacak.

Araştırmacılar ayrıca bir bağışıklık yaşlanması Mikro yerçekiminin bağışıklık sistemi üzerindeki etkilerini incelemek için Uluslararası Uzay İstasyonunda araştırma. Mikro yerçekiminin insan bağışıklık hücrelerinde değişikliklere neden olduğuna inanılmaktadır. Araştırmacılar, mikro yerçekiminin uçuş sırasında bağışıklık tepkisini nasıl etkilediğini ve uçuştan sonra iyileşip iyileşmediklerini incelemek için doku çiplerini kullanacaklar.

Diğer deney, Uzayda Mikrobiyomların Dinamiği, mikro yerçekiminin metabolik etkileşimler üzerindeki etkilerini inceleyecektir. Ayrıca Dünya’nın iklim ve hava sistemlerini de gözlemleyecektir. Uzay aracı da taşıyor Uzaydaki Genler-9 tıbbi teşhis için taşınabilir, basit ve düşük maliyetli araçlar sağlamaya yardımcı olabilecek deney.

bu Yerinde Yetenekler için Biyopolimer Araştırması bu arada deney, mikro yerçekiminin organik malzemeler veya yerinde malzemeler kullanarak somut alternatifler yaratma sürecini nasıl etkileyebileceğini araştıracak.
genel-8