Bir fındığın yanında duran Kabuklu Marcel.

Ayakkabılı deniz kabuğu Marcel ile tanışın.
resim: A24 Filmler

Hatta en açık-düşünen bir kişi, tek bir googly ile konuşan bir kabuk hakkında canlı aksiyon filmi izlemek için bir bilet satın alma konusunda şüpheci olabilir. küçük tenis ayakkabıları giyen göz. Bu, insanın kolayca kafasına takabileceği bir görüntü değil. Ve henüz, o filme yaklaşık 45 saniye –uygun şekilde adlandırılmış Ayakkabılı Kabuklu Marcel—birşüpheniz veya şüpheniz anında eriyip gider ve daha fazla bilet satın almanızı, daha fazla arkadaş getirmenizi ve her şeye yeniden başlayabilmeyi dilersiniz çünkü içinde olduğunuz çok açık. çok özel bir şey.

Eğer Ayakkabılı Kabuğu Marcel biraz tanıdık geliyor, çünkü film yapımcıları Dean Fleischer Camp ve 2010’ların başlarındaki bir dizi viral videoya dayanıyor. Jenny Arduvaz, her ikisi de özellik için geri döner. Camp, Airbnb kiralayan bir belgesel yapımcısı olan kendini oynuyor sadece onu bulmak için’Marcel adında yürüyen, konuşan, duyarlı bir deniz kabuğu yaşıyor. Ayakkabı ile. Dean, Marcel (Slate tarafından seslendirildi) hakkında günlük aktivitelerini, gözlemlerini ve daha fazlasını filme alan bir belgesel çekmeye karar verir. Sonunda, Marcel kısa filmlerinin gerçekte olduğu gibi viral hale geldiğini izliyoruz, gerçek ve kurgu bulanıklaşıyor ve işler sadece oradan daha ilginç hale geliyor.

Dürüst olmak gerekirse, bu film hakkında tapılacak o kadar çok şey var ki, başlamak için bir yer seçmek zor, ama biz başlıktaki kabuk ile gideceğiz. Marcel çok zeki ve becerikli bir karakter ve ne zaman onun bir tür gerçeği nasıl çözdüğünü görsek…dünya sorunu, büyüleyici ve değerli. Masumiyeti de inanılmaz derecede saf, bu yüzden hayata ve özellikle film yapımcısı Dean’in hayatına dair gözlemleri, taze ve aydınlatıcı bir şekilde doğru geliyor. Hikaye büyüdükçe ve film metalaştıkça, Marcel de daha bilinçli hale geliyor. Hayatın hiç hayal etmediği yönlere maruz kalıyor ve biz izleyicilerin beklemeyeceğinden daha fazla içgörü sunuyor. Onun hikayesi çünkü evde neden sadece o ve büyükannesi Connie (Isabella Rossellini) olduğunu ve Marcel’in gerçekten istediği tek şeyin olduğunu öğreniyoruz.

bir bahçede iki kabuk

Marcel ile Connie.
resim: A24 Filmler

Kampın film seçimi Marcel sahte olarak belgesel, live-action ile stop-CGI’nın aksine hareket, filme benzersiz, davetkar bir katılım duygusu. Sanki seyirci filmin bir parçası oluyor. Bu hikayenin duvarında bir sinek. Camp tarafından senaryo, Slate ve Nick Paley tam da bu, bir senaryo, ancak daha da kişisel bir dokunuş katan doğaçlama riffler ve sessiz teğetlerle dolu. Ayrıca filmin, çoğunlukla teknoloji ve medya aracılığıyla gerçekliğimize çok sıkı bir şekilde kök salmasına da yardımcı oluyor. Marcel’in sosyal medyaya ve internete bakış açısı ve insanlığın iyilik ve kötülük konusundaki yeteneği sayesinde, sürekli olarak küçük adamdan bir şeyler öğreniyormuş gibi hissediyorsunuz. Onun ilişkisi ve uyumu Dean ekler ile getiren başka bir katman komik gözlemler ve etkileşimlerin yanı sıra tomurcuklanan, önemli bir dostluk. Gerçekten, film kahkahalarla dolu-dışarı-Dramayı yükselten yüksek sesli anlar ve tam tersi, hepsi bu dünyanın hayati bir parçasıymışsınız gibi bir his verirken.

Jenny Slate’in katkısı olmasaydı bunların hiçbiri işe yaramazdı. Evet, o bir ortak yazar ve yapımcı, ama en önemlisi, Marcel’in sesi olarak ilişkilendirilebilir, sevimli ve sevimli olmalı. meraklı ama aynı zamanda alaycı ve esprili. Hepsi o ve daha fazlası. Çok fazla duygu gösteremeyen bir karaktere bu kadar çabuk aşık olmamız ve yatırım yapmamız onun sayesindedir ve bu bir mucizedir.

bu Marcel in the Shell ile Ayakkabı Açık Yine de. Harika. Tepkilerimden birkaçını saymak komik, dokunaklı, şaşırtıcı ve yaşamı onaylayan. En kısa zamanda görmeniz gereken bir noktaya değinmeniz gereken basit, güzel bir film. Ayakkabılı Kabuğu Marcel şu anda seçkin sinemalarda ve bu hafta sonu genişliyor.


Daha fazla io9 haberi ister misiniz? En son ne zaman bekleneceğini kontrol edin hayret ve Yıldız Savaşları sürümler, sırada ne var DC Universe film ve TV’deve hakkında bilmeniz gereken her şey Ejderha Evi ve Yüzüklerin Efendisi: Güç Yüzükleri.genel-7