Roscosmos’un eski başkanı Dmitry Rogozin, Rus insanlı uzay aracı Orel’i test etmeye başladığını duyurdu. “Energy Corporation, yeni insanlı ay uzay aracımız Orel’i zaten test ediyor”dedi Rogozin. Direkt uçuş testlerinin 2024’te başlayacağını açıkladı.

Bunun gibi bir şey “Kartal” gibi görünecek

Orel, NASA Orion uzay aracına bir tür Rus yanıtı olacak. Mevcut açıklamalara bakılırsa, Orel ve Orion yeteneklerinde yaklaşık olarak eşit olacak ve mürettebatın uzayda uzun süre kalmasını sağlayabilecekler. Artemis 3 görevi kapsamında Amerikalıların aya inişinin 2025 yılında gerçekleşmesi bekleniyor, aynı şekilde Kartal’ın ilk insanlı uçuşunun da 2025 yılında gerçekleşmesi bekleniyor.


Ve Orion böyle işleniyor

Dmitry Rogozin ayrıca ulusal yörünge istasyonu projesinin ilerleyişi hakkında da konuştu. “Yeni bir Rus yörünge servis istasyonu da tasarlanıyor. İlk modülü zaten metalde oluşturuldu. Yeni istasyon, gezegenler arası nükleer römorkör “Zeus” ile yakın işbirliği içinde çalışacak, – dedi.

Rogozin, geçtiğimiz birkaç yıl içinde (aslında, Devlet Kurumu’nun başkanlığını yaptığı süre boyunca) insanlı Rus kozmonotiğinin “canlandığını” vurguladı. ISS’nin Rus segmentinin iki modülle doldurulduğunu ve Soyuz MS uzay aracının istasyona sadece üç saatte bir uçuş hızı rekoru kırdığını belirtti.genel-22