“Bebeğim, sadece bana güven. Neden bu kadar üzgün olduğun hakkında hiçbir fikrim yok.”
Fotoğraf: Francis Chung/E&E Haberleri/Politika (AP)

Birçoğumuz Joe Manchin ile çıktık.

Yani, hayır, değil kelimenin tam anlamıyla. Ancak bu kömür milyonerinin ABD’deki federal iklim politikası için herhangi bir gelecek umuduna meşale almasını izlerken, tanıdığım diğer gaz çakmaklarını düşünmemek zor.

Cuma sabahı erken saatlerde, haberler bozuldu Manchin’in Perşembe günü Demokrat liderlere Başkan Biden’in Daha İyisini İnşa Etme Yasası’ndaki iklim hükümlerini desteklemeyeceğini söylediğini söyledi. (Ayrıca zenginler üzerindeki artan vergilere verdiği desteği de karıştırdı, çünkü çizgi film kötü adam.)

Bu, bölünmüş bir Senato’daki belirleyici varlığı sayesinde “belki” oyu bu paketin geçişini geciktiren Manchin’in aylarca süren kedi-fare davranışının doruk noktasıdır. Çaresizliğin artmasıyla Demokratlar, Manchin’in tercihleri ​​için standartlarını düşürmeye devam ettiler, onun kaprislerine dayanarak iklim hükümlerini sağa sola salladılar – bir erkeğin senden gerçekten hoşlanmasını istediğin gibi, bu yüzden garip saatlerde gelmesini kabul et. ya da sizi arkadaşlarıyla tanıştırmaması ya da günlerce okuma yazması.

Bu adama fosil yakıt çıkarları ödeniyor. olumsuzluk anlamlı iklim eylemi görmek istiyorum. Manchin’e ait bir kömür atığı yeniden satış şirketi bir (sorunlu) kirli bitki 2010’dan beri senatör ve eşi için 5 milyon dolar kar elde etti. bazı yenilenebilir enerji hükümlerine karşı çıktılar Build Back Better Act’ta Manchin’in arkadaşları da vardır ve ona hizmeti için cömertçe ödeme yapmışlardır. bir Exxon’un lobicilik uygulamalarının ifşası geçen yaz yayınlanan, şirket için bir lobici Manchin’den “kral yapıcı” olarak bahsetti ve her hafta ofisi ile konuştuğunu söyledi; Exxon ve parçası olduğu ticaret grupları, Build Back Better’a karşı lobi yapan güçlü güçler olmuştur. Arkadaşlarından bir adam hakkında çok şey söyleyebilirsin ve hepsi kirli parayla yaşayan pisliklerse, şansı aynıdır.

Sunrise Project gibi solcu gruplar, Manchin’den ve ona güvendikleri için Demokratik liderlikten aşırı derecede hoşnutsuzlar.tüm bu süreç boyunca bilinen. Ancak bazı merkezci yorumcular, halkı Manchin’e ve “mantıklı” iklim eylemi isteyen diğer aktörlere inanmaya teşvik etti. İçinde Mart ayındaki sütunyazar ve ünlü büyük beyinli çocuk Matt Yglesias, iklim savunucularının Washington’un fosil yakıt kontrolünü eleştiren iklim savunucularının gerçek ilerlemeyi durduranlar olduğunu savundu ve Manchin’in “olmadığını” açıkladı. korkunç iklim meselelerinde” çünkü bilimi inkar etmiyor – belki de düşük barlar tarihinde şimdiye kadar belirlenmiş en düşük bar.

Manchin’in kendisi, kısmen Build Back Better’ın kendisinde oyalanmasıyla, iklim eyleminde ılımlı olma imajının aklanmasına yardımcı oldu. Fosil yakıt şirketlerinin tercih ettiği çözümlere sıkı sıkıya bağlı. Karbon yakalama ve depolamaüzerinde küçük tavizler veriyor gibi görünse de metan gibi sorunlar– Demokrat liderliği onun ortaya çıkma olasılığına bağlı tutmaya yetecek kadar. Bu, çıktığın adamın, annesinden orospu ve eski sevgililerinden “çılgın” olarak bahsetmesine rağmen feminist olduğunu iddia etmesine benzer.

Washington analistlerinin önümüzdeki haftalarda mide bulandırıcı bir şekilde ayrıştıracaklarından eminim. Ama daha da önemlisi, bana açık görünüyor ki, iklim “çözümleri”nden yanaymış gibi davranarak ve “bilimi inkar etmeyerek” fosil yakıt arkadaşlarınızın yararına gerçek ilerlemeyi durduran bu davranış, politikacılar tarafından kolayca tekrarlanacak. siyasi yelpazede. Demokrat liderler, gerçekte fosil yakıt şirketleri ve müttefikleri kendilerini nasıl sundukları konusunda büyük retorik değişiklikler yaptıklarında, iklim karşıtı politikacıların bilimi sol ve sağdan reddetmelerini bekliyor gibi görünüyor.

Ne zaman Exxon’un bile net sıfır planı var, artık bilimi alenen inkar etme hareketi değil; yerine, gecikme oyunun adıdır. Yeni fosil yakıt oyun kitabı, şu anda çok ihtiyaç duyduğumuz çok gerçek, çok radikal politikaların etkinliğini sorgulamak ve kirleticilerin daha rahat olduğu doğal gaz ve karbon yakalama gibi “çözümler” biçiminde sahte umutlar sunmakla ilgili. Manchin’in teknikleri, konuyla ilgili “endişeli” görünmek için kek puanları kazanırken, iklim eylemini durmada tutmak için fosil yakıtla finanse edilen anlayışlı müttefikler nesli için zemin hazırlayabilir. Ve Demokratik liderliğin Manchin’e nasıl hitap ettiğini gördüğümüze dayanarak, tekrar tekrar ilk kandırılanlar onlar olacak.

Kemerlerinizi bağlayın. Orada çok daha fazla gaz ışığı almak üzere.genel-7