Başlangıç ​​yatırımının durumu hakkında kafanız karıştıysa, kulübe katılın. Halka açık şirket hisseleri, son aylarda artan bir durgunluk korkuları arasında acımasızca dövüldü, ancak başlangıç ​​​​finansmanı her zamanki gibi canlı görünüyor ve bizim için daha şaşırtıcı olan VC’ler, yıllardır olduğu gibi rutin olarak muazzam yeni fonlar duyuruyorlar.

Neler olup bittiğini daha iyi anlamak için, bu hafta Index Ventures’ın bir ofisinin bulunduğu Cenevre’de büyüyen, ancak şimdi zamanını Londra ile Index’in de ofislerinin bulunduğu San Francisco arasında geçiren Index Ventures’ın kurucu ortağı Danny Rimer ile konuştuk. (New York’ta da bir ofis açtı.)

Bahisleri arasında Discord, 1.dibs, Glossier ve Good Eggs’i içeren Rimer’ı Kaliforniya’da yakaladık. Sohbetimiz uzunluğu için hafifçe düzenlendi.

TC: Lightspeed Venture Partners bu hafta duyurdu 7 milyar dolar birkaç fon arasında. Battery Ventures kapandığını söyledi 3,8 milyar dolar. Oak HC/FT neredeyse duyurdu 2 milyar dolar. Genellikle, kamu piyasası bu kadar aşağıdayken, kurumsal yatırımcılar, kamu piyasası düştüğünde yeni fonlara daha az taahhütte bulunurlar, peki bu para nereden geliyor?

DR: Bu harika bir soru. Son birkaç yılda bu kurumların birçoğu için olağanüstü kazanımlar olduğunu hatırlamamız gerektiğini düşünüyorum – buna son on yıl diyelim. Ve pozisyonları da bu dönemde gerçekten mantar gibi çoğaldı. Yani gördüğünüz şey, büyük olasılıkla bir süredir var olan fonlara bir tahsisat. . . . ve aslında yıllar içinde çok iyi getiriler sağladılar. Bence yatırımcılar paralarını bu taze parayı herhangi bir piyasada nasıl tahsis edeceklerini anlayan kurumlara yatırmak istiyorlar.

Bu fonlar gitgide büyüyor. Yeni finansman kaynakları var mı? Son yıllarda devlet varlık fonlarının girişim fonlarında daha büyük bir rol oynadığını açıkça gördük. Index bir zamanlar olduğundan daha uzak mı görünüyor?

Piyasada, muhtemelen daha çok varlık toplama işinde olan fonlar ile zanaatkar girişim pratiğini sürdürmeye çalışan fonlar arasında kesinlikle bu çatallanma olmuştur ve biz ikinci kampta oynuyoruz. Dolayısıyla göreceli olarak fon büyüklüklerimiz çok önemli hale gelmedi. Önemli ölçüde büyümediler, çünkü onu küçük tutmak, zanaatımızı canlı tutmak ve bu yolda ilerlemeye devam etmek istediğimiz konusunda çok nettik. Bunun anlamı şu ki, kurumsal yatırımcı tabanımıza gelince, her şeyden önce, aile ofisimiz yok ve devlet varlık fonu parası almıyoruz. Yatırımcı tabanımızı oluşturan vakıflar, emeklilik fonları, kar amacı gütmeyen kuruluşlar ve fon fonlarından bahsediyoruz. Ve bu insanların çoğu yaklaşık 20 yıldır bizimle olduğu için yeterince şanslıyız.

Yönetim altında epeyce paranız var, geçen yıl 3 milyar dolarlık yeni fon açıkladınız. Bu az bir miktar değil.

Hayır, küçük değil, ancak ima ettiğiniz fonlara göre – çok büyüyen ve sektör fonları veya çapraz fonlar yapan fonlar – Endeksin ne kadar artırdığına bakarsanız [since the outset] akranlarımızın çoğuna kıyasla, aslında çok farklı bir hikaye.

Ne kadar sahip olmak Endeks firmanın tarihi boyunca yükseldi mi?

Kontrol etmeliyiz. Keşke tam sayı dilimin ucunda olsaydı.

Bilmediğin ferahlatıcı bir şey. şimdi pazarda mısın Çoğu firma için kaynak yaratma açısından bir yıl ara verilmiş ve bir yıl ara verilmiş gibi görünüyor ve bu değişmiyor.

Para toplamak için piyasada değiliz. Biz vardır açıkçası piyasada yatırım yapmak için.

Birçok şirketin değerlemelerini sıfırladığını görmeye başlıyoruz. Portföy şirketlerinizle de aynı şeyi yapmak için görüşüyor musunuz?

Portföyümüzdeki firmalarla her türlü görüşmeyi yapıyoruz; hiçbir şey masadan kalkmaz. Durumun gerçekleri söz konusu olduğunda inançsızlığı kesinlikle askıya almak istemiyoruz. Tüm şirketlerimizle yaptığımız bir şemsiye tartışma olduğunu söyleyemem. Ancak sürekli olarak şirketlerimizin mevcut iklimi, kendilerine özgü koşulları anlamalarını ve gelecekleri söz konusu olduğunda mümkün olduğunca gerçekçi olmalarını sağlamaya çalışıyoruz.

Şirkete bağlı olarak, bazen değerlemeler kendilerinin çok önüne geçmiştir ve çapraz fonların geri geleceğine güvenemeyiz. . . kamusal konumlarını savunmak zorundadırlar. Dolayısıyla bu şirketlerden bazılarının fırtınayı atlatması ve önlerindeki zor zamanlara hazırlıklı olduklarından emin olmaları gerekiyor. Diğer şirketler gerçekten bu dönemde eğilme ve önemli pazar payı elde etme fırsatına sahipler.

Pek çok VC gibi, belirli bir değerlemeyi sürdürmek için zahmetli koşulları kabul etmektense bir girişimin bir “aşağı tur” yürütmesini tercih edeceğinizi söylüyorsunuz. Kurucuların bu iklimde aşağı turların kabul edilebilir olduğuna dair not aldıklarını düşünüyor musunuz?

Gerçekten bağlıdır. Muhtemelen bu dönemde başlayan bazı yeni fonlarınız olduğunu düşünüyorum – bazı yeni sektör fonlarınız var – bu da işleri karmaşıklaştırıyor çünkü [they’re] en iyi işe yatırım yapmamak. [They’re] o sektördeki en iyi işe yatırım yapmak veya en iyi işi finanse etmeye çalışmak. Bu nedenle, bazı girişimciler tarafından hissedilen bazı VC’lerle ilgili olarak muhtemelen bazı baskılar vardır.

Değerleme konusunda tüm şirketlerin soğuk bir duş alması gerekmediğini vurgulamak istiyorum. Bu ortamda bile çok iyi iş çıkaran birçok şirket var.

Çevrimiçi bir oturum açma ve ödeme şirketi olan Fast, bu yılın başlarında hızla kapatıldı ve Index, şirketi web sitesinden hızla kaldırmak için çevrimiçi olarak biraz yerle bir edildi. Orada ne oldu ve geriye dönüp bakıldığında, Index bu durumda daha ne yapabilirdi? Tahminimce ekibin bunun için otopsi yaptı.

Web sitemizden kaldırdığımızın farkında değildim. Sanırım muhtemelen orada ama muhtemelen bulmak daha zor, şüphelendiğim şey bu. Harika iş çıkaran şirketleri tanıtıyoruz.

Haklısınız, firma olarak sindirdik ve gerçekten oradan alınan dersleri almaya çalıştık. Hâlâ sindirmekte olduğumuz veya bilmediğimiz bir dizi faktör var ama muhtemelen COVID sırasında zor olan şey, gerçekten yetenekleri değerlendirmek ve birlikte çalıştığımız insanları anlamaktı. Ve eminim ki şirketten sorumlu ortaklarım, biz onlarla daha fazla zaman geçirebilseydik, daha fazla zaman geçirebilir ve şirketin girişimcilik kültürünü gerçekten çok daha detaylı anlayabilirlerdi.

(Gelecek hafta podcast biçiminde bu röportajdan daha fazlasını alacağız; bizi izlemeye devam edin.)genel-24