Hükümet, haber yayıncılarının içeriğini kullanmak için Big Tech'e ödeme yapmayı planlıyor

Yeni Delhi, Hindistan hükümeti yapmayı planlıyor Büyük Teknoloji Diğer ülkeler aşağıdaki gibi internet şirketleri arasında bir gelir paylaşımı köprüsü oluşturmayı amaçladığından, yayıncılara içeriklerini kendi platformlarında kullanmaları için ödeme yapın. Google ve Facebook ve dijital haber yayıncıları.

BT ve Elektronik Devlet Bakanı Rajeev Chandrasekhar’a göre, hükümet bu değişikliği gerçekleştirmek için BT yasalarında revizyon yapmayı düşünüyor.

Bakan, “Hindistan medya şirketlerini dezavantajlı bir konuma getiren, şu anda Büyük Teknoloji uzmanları tarafından kullanılan dijital reklamcılık üzerindeki pazar gücü, yeni yasallaştırmalar ve kurallar bağlamında ciddi şekilde incelenen bir konudur” dedi. Hindistan zamanları.

Yeni yasa uygulanırsa, Big Tech şirketlerini orijinal içeriklerini kullanarak elde ettikleri gelirin bir kısmını dijital haber yayıncılarına ödemeye zorlayacak.

Google, içeriklerini platformunda kullanmaları için Almanya, Fransa ve diğer AB ülkelerinde 300’den fazla yayıncıya ödeme yapmak için şimdiden anlaşmalar imzaladı.

Kanada hükümeti ayrıca, dijital haber yayıncıları ve aracı platformlar arasında gelir paylaşımında adaleti sağlamak için bu yılın başlarında bir yasa çıkardı.

Bu yıl Mart ayında, Rekabet Komisyonu Hindistan (CCI), haber yönlendirme hizmetleri ve Google Reklam Teknolojisi Hizmetleri Hint çevrimiçi haber medya pazarında.

Göre Hint Gazeteleri Derneği (INS), Google’ın topladığı toplam reklam geliri ve reklam gelirinin yüzde kaçının medya kuruluşlarına aktarıldığı konusunda medya evleri karanlıkta tutuluyor.

CCİ, ilk bakışta, bu hakim durumun kötüye kullanılması iddialarının 2002 tarihli Rekabet Yasası’nın kapsamına girdiğini ve Ek Genel Müdür tarafından ayrıntılı bir soruşturma yapılması gerektiğini tespit etti.

–IANS

yok/vd

FacebookheyecanLinkedin
genel-9