Ülkenin rekabet düzenleyicisi Rekabet Komisyonu’nun (CompCom), çevrimiçi aracılık (b2c) platformlarının yürütülmesine ilişkin bir soruşturma başlatmasından sadece aylar sonra, Güney Afrika’da büyük teknoloji şirketleri, hakimiyetin kötüye kullanılması ve rekabete aykırı davranışlar nedeniyle artan bir incelemeyle karşı karşıya.

Düzenleyici, ilk bulgularında Apple, Google, UberEats, Airbnb, Booking.com ve Güney Afrika’nın Bay Teslimatı; bir yemek siparişi ve dağıtım platformu olan Takealot; bir e-ticaret sitesi, Özel Mülk ve Mülk24; hem emlak ilanları hem de araba ilanları Autotrader ve Cars.co.za; pazar liderleri olarak haksız bir avantaja sahipler ve rekabeti engelleyen şekillerde çalışıyorlar.

Soruşturma ekibi, varsa, bu platformların “rekabet… davranış veya pazar özelliğinden” etkilenen taraflardan daha fazla kanıt aramaktadır. Ayrıca, bulgularla ilgili yorumlar da istenmektedir. raporiyileştirici eylemi içerecek olan soruşturmanın son aşamasına geçerken.

Google ve Apple

Google’ın tekeline dikkat çeken düzenleyici, arama motorunun android ve iOS mobil cihazlarda varsayılan konumlandırmasının sorunlu olduğunu belirtti. Çalışma ayrıca, organik arama bulgularından net bir ayrım olmadığını gösteren ücretli arama sonuçlarının (sayfanın en üstünde görünenler) öne çıkmasıyla da ilgilendi.

Rapor, en iyi arama sonuçlarının organik olarak oluşturulmasını, reklamların belirgin bir şekilde gölgelenmesini veya etiketlenmesini ve ücretli sonuçların sonuçlar sayfasının en altına yerleştirilmesini önerdi.

Güney Afrika hakimiyet istismarını araştırırken ilgi odağı oldu

Mobil cihazda önerilen Google arama çözümünün çizimi. Resim Kredisi: Güney Afrika Rekabet Komisyonu

Ayrıca, toplayıcılardan, karşılaştırma sitelerinden ve çevrimiçi seyahat acentelerinden gelen rekabeti engellediklerini söyleyerek, Google’ın kendi uzman (alışveriş, seyahat ve yerel) arama araçlarını tercih etmesine son verilmesi çağrısında bulundu.

“Google, rakip meta arama veya uzman arama (seyahat, yerel ve diğer dahil), karşılaştırma siteleri (alışveriş veya diğer) ve çevrimiçi seyahat acentelerine içerik ve görsel açıdan zengin gösterimler veya birimler sağlamak için kendi uzman alışveriş, seyahat, ve yerel arama birimleri. CompCom, geçici çözümlerinde, Google artık ücretli sonuçlar için minimum teklif eşikleri uygulayamaz” dedi.

Ayrıca, “Güney Afrika’da satılan iOS ve Android cihazlarda Google Arama için varsayılan düzenlemelere son verilmesi” önerildi.

Uygulama içi mağazalar, “rakip yazılım uygulama mağazalarının tamamen hariç tutulduğunu ve komisyon ücretleri için etkin rekabeti engelleyen Apple tarafından yandan yüklenmesini” belirtti. Komisyon, Google Play’in android cihazlarda varsayılan düzenlemelerinin diğer android yazılım uygulama mağazalarından gelen rekabeti etkilediğini söyledi.

Düzenleyici ayrıca, daha küçük oyuncuların rekabetini engellemek için bulduğu bir strateji olan uygulama geliştiricilerinden indirimler alarak finanse edildiğini söylediği Google Play Puanları sadakat planına da parmak bastı.

“Rekabet eksikliği, Güney Afrikalı uygulama geliştiricilerinin, yayıncılarının ve uygulama içi ödeme gerektiren SA mağazası aracılığıyla edinilen uygulamaların tüketicilerinin aleyhine aşırı komisyon ücretleriyle sonuçlandı.”

“…Apple’ın rekabete izin vermeyeceği ve güvenlikten ödün vermeyi reddettiği ve Google Play’in yerleşik hale geldiği göz önüne alındığında, bu platformları düzenleyen veya mağazalardan işlemleri başarıyla kaldıran, böylece izlenmemeleri ve vergilendirilmemeleri için bir çözüm bulunması gerekiyor. Bu nedenle, Soruşturma, Epic-Apple davasında mahkeme tarafından tavsiye edilen fiyat düzenlemesi veya yönlendirme karşıtı hükümlerin tamamen sona erdiği görüşündedir, ”dedi CompCom raporda.

Geçici tavsiyelerinde Komisyon, tüm uygulamalar için yönlendirme karşıtı hükümlere son verilmesi çağrısında bulundu ve dışlayıcı sadakat planlarının sonunun yanı sıra android cihazlarda Google Play mağazasının varsayılan düzenlemesini önledi.

“Yönlendirme karşıtı hükümlerin sona ermesi açısından, soruşturma, bunun, uygulamaların alternatif bir harici ödeme mekanizması iletme ve ödeme yapmak için tıklanabilir bir bağlantı sağlama yeteneğini içermesini umuyor.”

Gıda dağıtım platformları

CompCom ayrıca, özellikle gıda dağıtım ortaklarının seçiminde, uluslararası restoran zincirleri tarafından franchise sahiplerine uygulanan kısıtlamalara son verilmesini tavsiye etti. Diğer öneriler arasında (tedarikçilerin diğer veya kendi platformlarında daha iyi veya daha düşük fiyatlar sunmamalarını gerektiren) fiyat paritesi hükümlerinin sözleşmelerden kaldırılması, yıkıcı fiyatlandırmanın sona ermesi ve tüketicilere karşı şeffaflık – özellikle her restoran için ek ücretler konusunda – yer aldı.

Ayrıca, seyahat ve konaklama platformları Booking.com ve Airbnb tarafından kullanılan ve daha düşük komisyonlar ve fiyatlar yoluyla rekabeti engellediği ve dolayısıyla tüketici bağımlılığını artırdığı tespit edilen fiyat paritesi maddelerinin kaldırılmasını ve yasaklanmasını önerdi.

Bu platformların, konaklama ve seyahat sağlayıcılardan kendi sadakat planlarını finanse etmek için indirimler almak için “platformlarında önemli görünürlük”ten yararlandığı da bulundu. CompCom, uygulamayı aynı şekilde kaldıramayan küçük oyunculara adaletsiz buldu. Bu tür programların tamamen şirketler tarafından finanse edilmesi gerektiğini söyleyerek, dışlayıcı sadakat planlarının kaldırılmasını tavsiye etmeye devam etti.

E-ticaret ve ilanlar

E-ticaret platformlarının, satıcıları platformlar arasında fiyat farklılaştırmasından caydırdığı ve sübvansiyon yoluyla piyasadaki fiyatları çarpıttığı için rekabeti bastırdığı bulundu. CompCom, bir pazar lideri olan Takealot’un fiyat paritesi hükümlerini kaldırmasını ve yağmacı davranışı sona erdirmesini, “veya alternatif olarak Komisyonun, uygun bir caydırıcı olarak yırtıcı davranışın soruşturulmasını ve kovuşturulmasını değerlendirmesini” önerdi.

Listeleme platformları için, soruşturma, Güney Afrika’nın en iyi ilan platformları (Property24, Private Property, Autotrader ve Cars.co.za) tarafından kullanılan listeleme motoru yazılımının birlikte çalışabilirlik eksikliği nedeniyle rekabeti engelledi. Üçüncü taraf listeleme platformlarını dahil etmek için birlikte çalışabilirlik ve ücretlerin kaldırılması önerildi.genel-24