Google Haritalar’ın, otomobillerinin içindeki motor türüne bağlı olarak, hedeflerine giderken kullanıcılara enerji açısından verimli rotaları gösterebilecek bir özellik üzerinde çalıştığı bildiriliyor. Geçen yıl teknoloji devi, Haritalar uygulamasının yakıt açısından verimli ve çevre için daha iyi rotalar üzerinden navigasyon sunacağını duyurdu. ABD’deki elektrikli araç (EV) sayısı artmaya devam ederken, Google Haritalar şu anda EV ve içten yanmalı motorlu (ICE) araçlar için aynı rotaları sunuyor. Bununla birlikte, her iki motor da farklı davranır, bu da bir ICE aracının yakıt tasarruflu rotasının bir EV için o kadar verimli olmayabileceği veya tam tersi anlamına gelir.

göre bildiri 9To5Google tarafından, şirket, kullanıcıların motor türleri arasında geçiş yapmalarına izin vererek, hedeflerine yakıt açısından en verimli rota üzerinden yol tarifleri sunan bir Google Haritalar özelliği üzerinde çalışıyor. Yeni özellik, Google Haritalar’ın en son beta güncellemesi 11.39 sürümünün kodunda tespit edildi ve şu anda kullanıcılar tarafından görülmemektedir.

Geçen yıl Google, araç sahiplerinin yakıt açısından en verimli ve çevre dostu rotayı seçmesine olanak tanıyan özelliği kullanıma sunmuştu. Ancak hizmet, araç türüne göre rotaları göstermez, bunun yerine kullanıcılara tüm araç türleri için A noktasından B noktasına yakıt açısından verimli tek bir rota sunar. ICE ile çalışan bir araç için yakıt tasarruflu bir rota, bir EV veya hibrit motorlu bir araç için o kadar verimli olmayabilir. Rapor, ‘motor tipini seçme’ seçeneğini öneren dizelerin varlığını bildirirken, desteklenecek motorların türünü belirtmiyor.

Haziran ayında Google, Hindistan, Endonezya, Japonya ve ABD’deki Android ve iOS kullanıcılarının yaklaşık 2.000 ücretli yol için Google Haritalar uygulamasında ücretli bir fiyat tahmini alabileceklerini duyurdu. Bu özellik ayrıca, şirkete göre bir geçiş ücretinin olup olmadığı, haftanın günü ve geçiş ücretinin geçme zamanı gibi faktörleri de dikkate alarak bir tahminde bulunacak.
genel-8