Rekabet Kurumu, “Avrupa Birliği’nin İşleyişine İlişkin Antlaşma’nın 102. Maddesini ihlal ederek” hakim durumun kötüye kullanıldığı varsayımıyla Google hakkında soruşturma başlattı.
“Alphabet / Google grubu – Antitröst’ü açıklıyor – sağlanan hizmetler (Gmail, Google Haritalar, Android) aracılığıyla büyük miktarda veri edinilmesine izin veren çeşitli pazarlarda hakim bir konuma sahiptir ve 2021’de 257.6 milyarlarca ciro elde etmiştir. dolar. Özellikle Google, platformundaki verilerin diğer platformlarla, özellikle de İtalya’da faaliyet gösteren ve bir veri yatırım bankası geliştiren bir operatör olan Hoda tarafından yönetilen Weople uygulamasıyla paylaşılmasında birlikte çalışabilirliği engellerdi.

Otoriteye göre, “Google’ın davranışı, GDPR’nin 20. maddesi kapsamında düzenlenen kişisel verilerin taşınabilirliği hakkını sıkıştırabilir ve tüketicilerin verilerinin iyileştirilmesinden elde edebilecekleri faydaları sınırlandırabilir. İtiraz edilen davranış, Google’a alternatif operatörlerin kişisel verilerin yenilikçi kullanım biçimlerini geliştirme yeteneklerini sınırladığı için bir rekabet kısıtlaması belirler.

Google yanıtları

“Yaklaşık on yıldır Google, insanlara verilerini çıkarma ve aktarma olanağı sunuyor. İnsanların kişisel bilgilerini yönetmelerine yardımcı olmak ve diğer şirketlerin veya aracıların satmak için daha fazla veriye erişmesine izin vermemek için tasarlanmış araçlardır. Bu, insanların mahremiyetini riske atmanın yanı sıra dolandırıcılık faaliyetlerini teşvik etmek anlamına gelir. Şirketler için, örneğin herhangi bir kuruluşun katılmaya davet edildiği açık kaynaklı Veri Aktarım Projesi aracılığıyla, hizmetlerinde verilerin doğrudan taşınabilirliğini artırmanın yolları zaten var “.genel-18