Araştırmacılar, koşullara göre yeniden yapılandırılabilen, canlı malzemelerin yeteneklerini çoğaltan, kendi kendini organize eden bir lazer sistemi geliştirdiler. Bu keşif, biyolojik maddenin kendi kendini iyileştirme, kolektif davranış ve adaptasyon gibi özelliklerini daha iyi taklit edecek akıllı fotonik materyallerin yaratılmasına yardımcı olabilir.

Lazerler, ışığı güçlendirerek farklı bir ışık biçimi üretmek için kullanılırken, Imperial College London’daki araştırmacılar, yüksek kazançlı veya ışığı yükseltme yeteneğine sahip bir sıvı içinde dağılmış mikropartiküllerden oluşan kendi kendine birleşen lazerler geliştirdiler.

İçinde ders çalışmayayınlanan Doğa, ekip, bir tarafı ışık emici malzeme ile kaplanmış bir Janus parçacığını ısıtmak için harici bir lazer kullandı. Kaplamanın etrafında toplanan mikro partikül kümeleri ve bu şekilde oluşturulan lazer, harici lazerin yoğunluğunu ayarlayarak açılıp kapatılabilir.

“Teknolojilerimizin çoğuna güç veren lazerler, kesin ve statik özelliklere sahip olacak şekilde kristal malzemelerden tasarlanmıştır. Biyolojik materyallerin yaptığı gibi yapı ve işlevselliği harmanlama, kendini yeniden yapılandırma ve işbirliği yapma yeteneğine sahip bir lazer yaratabilir miyiz diye kendimize sorduk.” söz konusu çalışmanın ortak yazarı, Imperial Fizik Bölümü’nden Profesör Riccardo Sapienza.

Araştırmacılar, farklı Janus parçacıklarını ısıtarak uzayda transfer edilebileceğini göstererek lazer sistemlerinin uyarlanabilirliğini gösterdiler. Janus parçacıkları, iki küme ekleyerek elde edilenden daha büyük özelliklere sahip küme parçacıklarının oluşturulmasına da yardımcı olabilir. Bunlar, şekil değiştirme ve lazer gücünü artırma gibi yetenekleri içerir.

Sapienza, “Lazer sistemimiz yeniden yapılandırabilir ve işbirliği yapabilir, böylece canlı materyallere özgü yapı ve işlevsellik arasındaki sürekli gelişen ilişkiyi taklit etmeye yönelik ilk adımı mümkün kılar” dedi.

Ekip şimdi lazerleri daha gerçekçi özellikler kazandırmak için geliştirmeyi hedefliyor. Yardımcı yazar Dr Giorgio Volpe, lazerin diğerlerinin yanı sıra algılama uygulamaları, yeni ışık kaynakları ve geleneksel olmayan bilgi işlem için yeni nesil materyaller ve cihazlar geliştirmede kullanılabileceğini umuyordu.
genel-8