Eski bir CIA programcısı olan Joshua Schulte, Vault 7 Wikileaks veri dökümünde ifşa edilen ABD siber casusluğuna ilişkin gizli verileri çalmaktan Manhattan, NY mahkemesinde bir jüri tarafından suçlu bulundu.

33 yaşındaki Schulte, CIA’in cep telefonlarını ve akıllı cihazları hedefleri gözetlemek için nasıl kötü amaçlı yazılım kullandığına dair ayrıntılar da dahil olmak üzere sırları çalmaktan ve ifşa etmekten suçlu bulundu. Karar, Adliye Haber Servisi tarafından bildirildi, bu da dokuz suçlamadaki mahkumiyete ek olarak gizli belgeleri çalmak, Schulte’nin çocuk pornografisi için bekleyen ilgisiz suçlamaları var. Toplamda 80 yıla kadar hapis cezasıyla karşı karşıya.

Schulte için 2020’de yapılan bir dava, çıkmaza giren bir jüri ve bir yanlış yargılama ile sona erdi. Courthouse News’e göre, Schulte en son yargılamalarda kendisini temsil etmeyi seçti.

Schulte, ilk olarak 2018’deki Vault 7 Wikileaks sürümünde şüpheli olarak adlandırılmıştı. Android, iOS ve Windows’taki sıfır gün güvenlik açıkları ve yönlendiricilerde, akıllı TV’lerde ve akıllı araçlarda bilinen hatalar dahil olmak üzere siber casus sırlarının önbelleği. iddiaya göre CIA tarafından casusluk için istismar ediliyor.

Vault 7 dosyalarıyla birlikte 2017 yılında yayınlanan bir bildiride Wikileaks, “Bu olağanüstü koleksiyon…

Schulte’yi suçlayan federal savcılar kabul etti.

ABD Başsavcısı Damian Williams şunları söyledi: karara tepki “Amerikan tarihindeki en küstah ve zarar verici casusluk eylemlerinden biri” olduğunu söyledi.

Savcılar, Schulte’yi CIA’e karşı küçük bir intikamla motive olan hoşnutsuz bir çalışan olarak nitelendirdi. “Schulte, intikamının tali zararının halka açıklanırsa bu ulus için olağanüstü bir tehdit oluşturabileceğinin, onları esasen işe yaramaz hale getirebileceğinin ve bize zarar vermek isteyenlere kritik istihbarat sağlayarak istihbarat topluluğumuz üzerinde yıkıcı bir etkiye sahip olabileceğinin farkındaydı.” dedi Williams.siber-1