Elon Musk, Cuma günü Twitter Inc’in sosyal medya firması için 44 milyar dolarlık anlaşmasını sona erdirme planına ilişkin davayı hızlandırma talebine karşı bir dava açtı.

Musk’ın avukatları, Delaware Chancery Mahkemesi’ne sunulan belgelerde, Twitter’ın birleşme davasını iki ay içinde yargılamaya yönelik “haksız talebinin” reddedilmesi gerektiğini söyledi.

Twitter ve Musk arasında büyük bir yasal hesaplaşma olmayı vaat eden en son hamle. San Francisco merkezli şirket, Musk, Twitter’ın “spam bot” sorunu olduğunu söylediği anlaşmadan uzaklaşmaya çalışırken, işi için aylarca süren belirsizliği çözmeye çalışıyor.

Twitter Salı günü Musk’a sosyal medya platformunu satın alma anlaşmasını ihlal ettiği için dava açtı ve bir Delaware mahkemesinden dünyanın en zengin kişisinin birleşmeyi hisse başına anlaşılan 54.20 $ (kabaca 4.500 Rs.) fiyatla tamamlamasını emretmesini istedi.

Şirket, Musk ile olan birleşme anlaşması 25 Ekim’de sona erdiği için denemenin Eylül ayında başlamasını istedi.

Musk’ın dosyalamasında, “Twitter’ın iki aylık ayak sürüme ve şaşırtmacadan sonra aniden çözgü hızı talebi, spam hesapları hakkındaki gerçeği, sanıkları kapatmaya yetecek kadar uzun süre örtmek için en son taktiğidir.” Dedi.

Musk’ın avukatları, yanlış ve spam hesaplar konusundaki anlaşmazlığın Twitter’ın değeri için temel olduğunu ve son derece gerçek ve uzman yoğun olduğunu savundu. Keşif için önemli bir zamana ihtiyaç duyacağını söylediler ve gelecek yıl 13 Şubat’ta veya sonrasında bir deneme tarihi talep ettiler.

Bankalar tarafından Musk’ın satın alınması için taahhüt edilen borç finansmanı paketinin süresi Nisan 2023’te doluyor. Bu, denemenin Şubat ayında başlayıp Nisan ayına kadar bitmemesi durumunda anlaşmanın çökebileceği anlamına geliyor.

Twitter, Musk’ın son hareketi hakkında yorum yapmayı reddetti.

Twitter hisseleri, uzun vadeli işlemlerde yaklaşık yüzde 1 düştü.
genel-8