Erken evre ise girişim para toplamaya hazır, ancak değeri henüz belirlenmedi, dönüştürülebilir bir bono iyi bir bağış toplama seçeneği olabilir.

Dönüştürülebilir bir not, genellikle daha sonraki bir tarihte özkaynağa dönüşen bir borçlanma aracıdır. Bir bonoya yatırım yapan yatırımcılar, etkin bir şekilde girişime borç para veriyorlar, ancak yatırımlarını faizli dolar olarak geri almak yerine, daha sonraki bir fon toplama turunda bir değerleme atandığında özkaynak şeklinde geri alıyorlar.

Bu yaklaşımın hem şirket hem de yatırımcılar için bir takım avantajları vardır. Dönüştürülebilir banknotlar, şirketlerin bir öz sermaye finansmanı turuna kadar değerlenmeyi geciktirmelerine izin vererek, bir ürün inşa etmek ve onu ortaya çıkarmak için gereken süreyi uzatır. Ve yatırımcılar için, geleneksel fonlama yolundan daha riskli olmakla birlikte, dönüştürülebilir tahviller onlara, A Serisi’ne kadar beklemektense paraları için daha fazla öz sermaye elde etme fırsatı verir.

Dönüştürülebilir notların girişiminiz için uygun olup olmadığını nasıl anlarsınız

Kurucuların gözden kaçırmaması gereken dönüştürülebilir notların bir avantajı, genellikle herhangi bir kontrol veya tahta koltuk ile gelmemeleridir.

Dönüştürülebilir notlar, erken aşamadaki şirketler, özellikle de gelir öncesi yeni başlayanlar için en iyi sonucu verir. Bu, sağlam bir konsept kanıtı olan bir şirket anlamına gelebilir – mevcut ölçekte çalıştığı kanıtlanmış bir ürün veya FDA onayına başvurmanın ilk aşamalarında tıbbi bir cihaz.

Her iki durumda da şirketler değerlerini inşa ediyor ve konvertibl bir banknotla artırdıkları dolarlar ölçeklenmelerine yardımcı oluyor. Sonuç olarak, bir öz sermaye finansmanı turuna hazır olduklarında, zaten aksi halde olacaklarından daha yüksek bir para öncesi değerlemede bulunuyorlar.

Dönüştürülebilir bir tahvil ile bir şirkete fon sağlarken, yatırımcılar büyük bir yukarı yönlü potansiyel ararlar. En iyi durum senaryosu, şirketin A Serisi’ne ulaştığında beklenenden önemli ölçüde daha yüksek bir değerleme elde etmesidir.

Dönüştürülebilir notlar tipik olarak bir değerleme üst sınırı içerir, böylece şirketin değeri A Serisinden önce fırlarsa erken yatırımcılar kaybetmez. Tahvil dönüştürüldüğünde, yatırımcılar değerleme tavanının fiyatından daha fazla özkaynak alırlar ve faydalarını paylaşırlar. şirketin artan değeri.

Ne tür yatırımcılar dönüştürülebilir notları kullanır?genel-24