Roscosmos’un eski başkanı Dmitry Rogozin, Rusya’nın varsayımsal bir gezegenler arası istasyonu nasıl kuracağından bahsetti. Ona göre, buradaki lider rol, nükleer römorkör “Zeus” a atandı ve gezegenler arası istasyonun montajı, Rus Yörünge Servis İstasyonu olan ROSS modülleri üzerinde test edilecek.


ROSS böyle görünüyor ve gezegenler arası bir istasyon böyle görünebilir.

“Gelecekte, Rus Yörünge Servis İstasyonunun ayrı modüllerini basitçe Zeus’un yörüngesine kaldıracağız ve bunlar, Zeus’un gerekli mesafeye iteceği bir gemi gibi belirli bir istasyonun prototipi olacak”dedi Rogozin.

Ona göre gelecekte, Zeus gibi santrallere demirleyen gemilerde derin uzaya uçuşlar yapılacak, sadece daha gelişmiş, güçlü ve güvenli. Gemiler, ISS’ye uçuşlar sırasında kullanılan araçlara benzemeyecek, maksimum konfor için yaşam destek sistemleri, su, hava ve güç rejenerasyonu ile tam teşekküllü istasyonlar gibi görünecek.

“Belki yapay yerçekimi unsurlarıyla bile, böylece uzun mesafeli uçuşlar sırasında kas dokusunun bozulmasını önlemek için böyle özel bir modül var”Rogozin eklendi.genel-22