Cenevre’deki WIPO merkezi. Fotoğraf: Emmanuel Berrod/ Wikimedia Commons / CC by-sa

Dün, 15 Temmuz Cuma Çin, Wikimedia hareketlerinin (Wikipedia ve ilgili projeleri destekleyen) yedi temsilcisinin Fransa, İtalya, İsviçre, Almanya, İsveç’ten Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü (WIPO) Genel Kurulu’na akreditasyonunu engelledi. Arjantin ve Güney Afrika. Bahane ileri sürüldü – başka hiçbir ülke onların gelişine karşı çıkmadı – bu üyeler “dezenformasyonun yayılmasında suç ortağıydı”.

İki yıl blokaj

2020 ve 2021’de zaten, hatırlamak Wikimedia Fransa, Çin, Wikipedia ve ilgili projelere (medya kütüphanesi) ev sahipliği yapan Amerikan kar amacı gütmeyen kuruluş olan Wikimedia Foundation’ın Wikimedia Commons, Vikisözlük vb.), WIPO gözlemci statüsü kazanır.

Wikimedia France, Çin tarafından reddedilen bağlı kuruluşların “telif hakları, patentler ve ticari markalar açısından küresel siyasi standartları tanımlayan Birleşmiş Milletler’in (BM) uzman kuruluşu WIPO’ya daimi gözlemci statüsü için başvurduklarına dikkat çekiyor. Wikipedia ve Wikimedia Projeleri, bilgiye platformlarında özgürce erişilebilmesini ve paylaşılabilmesini sağlamak için açık ve esnek telif hakkı politikalarına güveniyor.”

Birçok kuruluştan destek

Creative Commons, Internet Archive, Access Now, American Library Association şubeleri de dahil olmak üzere çeşitli ülkelerden birkaç düzine kuruluş bir bildiri yayınladı. iletişim Wikimedia Vakfı ve yedi bağımsız bölümünün temsilcilerinin genel kuruluna gözlemci olarak gelişini desteklemek ve diğer delegasyonlara sormak [que la Chine] reddedilenlerin kabulü için ellerinden geleni yapmak.

“Bu mektuba imza atan birçok kişi, uzun yıllardır WIPO’daki tartışmaları zenginleştirdi ve tartışmalara katkıda bulundu. Wikimedia Vakfı ve bağımsız bağlı kuruluşları, özellikle telif hakkı politikaları konusunda dünya çapında aktif ve saygın paydaşlardır. Onların katılımı, WIPO tartışmalarına benzersiz ve yeterince temsil edilmeyen bir bakış açısı getirecektir. Onları gözlemci olarak kabul etmemek kabul edilemez.”

2020’de Wikimedia Vakfı’nın PMOI’ye gözlemci olarak kabul edilme talebi de Çin’den gelen muhalefet tarafından reddedilmişti. Vakfın ulusal bölümleri arasında, anakara Çin’in kendi topraklarının bir parçası olarak gördüğü bağımsız bir demokrasi olan Wikimedia Tayvan var.

PMOI’ye Çin delegasyonu daha sonra itiraz etti: “Bu vakfın, üye örgütleri aracılığıyla Devletin egemenliğini ve toprak bütünlüğünü baltalayabilecek siyasi faaliyetler yürüttüğüne inanmak için nedenler var.”

Birleşmiş Milletler’de oylama

Wikimedianları destekleyen kuruluşlardan gelen açık mektupta, Amerikan vakfının PMOI’deki gözlemci üyeliği başvurusunun kabul edilmesi isteniyor. İtibaren akredite kuruluşlar Organizasyonun gözlemcileri olarak, Creative Commons Corporation’ı, Avrupa Özgür Yazılım Vakfı’nı ve hatta tescilli yazılım yayıncıları olan Business Software Alliance’ın (BSA) tarafındayız.

Önümüzdeki hafta Wikimedia Vakfı akreditasyon adayı Birleşmiş Milletler Ekonomik ve Sosyal Konseyi’ne (Ecosoc) ve tümü Rusya, Çin ve diğer demokratik olmayan ülkeler (Belarus, Nikaragua…) gibi Devletler tarafından birkaç kez reddedilen diğer beş kuruluşa . Ancak, bu ülkelerin prosedürü oynayabilecekleri bir Ecosoc komitesi tarafından bloke edildikten sonra, bu kez bu taleplere oy verecek olan 54 Ecosoc üyesidir.

Ayrıca okuyun

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali: Wikipedian Belarus’ta tutuklandı – 15 Mart 2022

Çin, Wikimedia Vakfı’nın PMOI’de Gözlemci Statüsü Almasını Engelledi – 23 Eylül 2020

Tiananmen: Çin “büyük sarı ördek” ve diğer yıkıcı ifadeleri sansürledi – 6 Haziran 2013genel-15