Hindistan’ın mühendislik yeteneği ve gelişmekte olan Web3 topluluğu, dünyanın en büyük kripto borsalarından biri olan Binance’in dikkatini çekti. Şirketin kuluçka programının beşinci sezonuna hazırlanan Binance Labs adlı kuluçka ve risk sermayesi kolu, Hindistan da dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanından gelecek vaat eden blok zinciri projelerini kanatları altına almayı bekliyor. Binance Labs yatırım direktörü Ken Li, Gadgets 360’a verdiği bir röportajda, ABD merkezli kripto devi, en iyi piyasa yaklaşımını belirlemek için Hindistan’ın yerel pazar ortamını aktif olarak izliyor.

“Şu anda Temmuz ayının sonuna kadar beşinci sezon için başvuruları alıyoruz. Blockchain endüstrisi üzerinde doğrudan etki yaratacak projeleri seçmek için temellere ve uzun vadeliliğe odaklanıyoruz. Binance kuluçka programını yöneten Li, Hindistan’daki Web3 start-up’larının büyümek için büyük bir potansiyeli olduğunu söyledi.

Binance Labs’in ilk aşamalarında desteklediği için övündüğü bir proje de Polygon’dur. Yakın zamanda Disney tarafından hızlandırıcı programına katılmak için seçilen çevre dostu blok zinciri, Hintli kurucu ortaklar Jaynti Kanani, Sandeep Nailwal ve Anurag Arjun tarafından geliştirilen bir Ethereum katman-2 ölçeklendirme çözümüdür.

Li’ye göre ekibi, ekosistem değeri yaratma ve anlaşma sinerjisi için Polygon’un yatırım ekibiyle yakın bağlantı kuruyor.

Kuluçka programının dördüncü bölümünde Binance, DeFi, metaverse ve kripto fintech etrafında ürün ve hizmetler geliştiren 14 seçilmiş ekiple 500 milyon dolarlık (kabaca 4.000 crore) bir finansmanı kapattı.

Li, “Binance Labs’in kuluçka programında projeleri işe almadan önce aradığı kriterler arasında iş modeli, ürün yeniliği, ekip kalitesi ve genel arka plan yer alıyor” dedi.

Her yıl yenilikçi projeler arasında gezinen Binance Labs Yatırım Direktörü, DeFi alanının daha açık ve serbest finansal piyasalar yaratma potansiyeline sahip olduğuna inanıyor.

tarafından yakın zamanda yapılan bir analize göre Ortaya Çıkan Araştırmaküresel DeFi pazar büyüklüğünün 2028 yılına kadar 507.92 milyar dolara (kabaca 40.49.200 crore) ulaşması bekleniyor.

Bu arada Li, metaverse’i Web3 sektörünün diğer unsurlarıyla hizalayan daha fazla proje inşa etmenin sanal ekonomiyi er ya da geç merkezsizleştirebileceğini umuyor.

Gelecek vadeden kripto kurucularına tavsiyesinde Li, sürekli olarak yeni teknoloji trendlerini öğrenerek ve uzun vadeli uygulanabilirliği sağlamak için net bir ürün vizyonuna sahip olarak eğrinin önünde kalmaları gerektiğini söyledi.

“Web3, yeni kurulan kurucular için çok fazla potansiyele sahip, gelişmekte olan bir endüstridir. Ayrıca, Web3 alanına giren kuruculara, farkındalığı sadece kullanıcılara değil, ülkelerindeki genel fintech tüketici tabanına yayarak ekosistemi büyütmeye odaklanmalarını tavsiye ederim. Bu, kullanıcı büyümesinde herhangi bir kısa vadeli kazanımı hemen kolaylaştırmayabilir. Yine de, bu alandaki yaygın yanlış anlamalara ve yanlış bilgilere karşı koymak için kaliteli araştırmaya dayalı eğitime yatırım yapmak önemlidir, ”diye ekledi Binance Labs honcho.

Binance, çevrimiçi ve çevrimdışı programlar aracılığıyla insanları kripto ve Web3 sektörü hakkında eğitmek için girişimlerde bulunuyor.

Şimdilik Binance Labs, Ekim ve Aralık ayları arasında başlayan kuluçka girişiminin bir parçası olmaya hak kazanan ekiplerle tanışmaya hazırlanıyor.

Hintli beyinler tarafından yapılan projelere gelince, Binance Labs, seçilebilecek daha fazla seçenek görmeyi bekliyor.

Bu yılın başlarında, varlık, Hintli geliştirici Tushar Aggarwal ve ekibi tarafından merkezi olmayan uygulamalardan oluşan bir ekosistem oluşturmayı amaçlayan bir şirket olan Persistence’de oluşturulan bir likit staking protokolü olan pStake Finance’e stratejik bir yatırım yaptı.

“Hindistan kendisini küresel olarak bir fintech inovasyon merkezi olarak kurdu. Aynı seviyedeki inovasyonun kripto ve blok zinciri dünyasında da açılabileceğine inanıyoruz. Örneğin, PStake, kullanıcıların DeFi getirileri elde ederken, Proof-of-Stake varlıklarını stake etmelerine olanak tanır. Bu proje, BNB Zinciri ekosistemine ve daha geniş DeFi alanına ek yenilik getirdi” dedi.

Son zamanlarda, kripto sektöründeki diğer büyük isimler de, ülkede hâlâ hüküm süren kriptoyla ilgili düzenleyici belirsizlikler arasında, Hintli yeteneklere bahis yaptılar.

Nisan ayında, Coinbase CEO’su Brian Armstrong Hindistan’ı ziyaret etti ve Hintli geliştiricileri Coinbase ekibinin bir parçası olarak işe almakla ilgilendiğini ifade etti.

Mayıs ayında, Hintli blockchain e-spor firması ‘STAN’, OpenSea ve Coinbase süper meleklerinden yatırım aldı.

Aynı ay, küresel bir kripto para vergi uyumu ve portföy izleme şirketi olan CoinTracker, kripto kullanıcılarının vergi karmaşıklıklarından kurtulmalarına ve kesintileri kolaylıkla ölçmelerine yardımcı olmak amacıyla Hindistan kıyılarına girişini duyurdu.
genel-8