Avustralyalı şimdi al, sonra öde (BNPL) firması Zip Co, raporlara göre İngiltere operasyonlarını satmak veya kapatmak istiyor.

Sidney listesinde yer alan tek boynuzlu at, kısa süre önce İngiliz pazarında aktif hale geldi. Yine de, Hava Durumu raporlar şirket İngiltere operasyonları için alıcı arıyor.

Alıcı bulunamazsa İngiltere operasyonlarını tamamen durdurup kapatmayacağı henüz bilinmiyor.

tarafından yaklaşıldığında UKTN, şirket, İngiltere operasyonlarının geleceği hakkında yorum yapmaktan kaçındı.

Bu, Zip Co’nun ABD merkezli BNPL rakibi Sezzle’yi satın alma girişiminden çekilme kararını vermesinden birkaç gün sonra geldi. Bu haftaya kadar Zip Co, anlaşmanın yolunda olduğu konusunda ısrar etmişti.

Zip Co’nun (şimdilik) İngiltere, Suudi Arabistan, Meksika ve Hindistan dahil olmak üzere bir dizi uluslararası bölgede varlığı vardır.

Bir zamanlar gelişen fintech endüstrisinde, özellikle BNPL sektörünün mevcut piyasa gerilemesinden kaynaklanan sıkıntıyı hissetmesiyle, açık zorluk işaretleri var.

BNPL hizmetlerinin en büyük sağlayıcılarından biri olan Klarna, son finansman turunun bir parçası olarak yakın zamanda değerlemesini yaklaşık 40 milyar dolar düşürdü.

BNPL firmaları, sektöre genişleyen Apple gibi büyük şirketlerden gelen sert rekabetle karşı karşıya kalmaya başladı. Revolut ve Zopa gibi zaten yerleşik fintech’ler de son zamanlarda giderek kalabalıklaşan pazara girdi.

Ülke, hizmet için önemli ölçüde daha sıkı gereksinimlere yaklaştığından, Birleşik Krallık’ta BNPL endüstrisi ile ilgili düzenleyici gerilimler de var.

Hükümet duyurusu, BNPL’nin tüketiciler için daha önce fark edildiğinden daha fazla riske açık olduğunu gösteren çok sayıda uyarı ve endişenin ardından geldi.genel-11