Kredi bilgileri: NASA

NASA’nın bu hafta açıklanan yeni uzay teleskobunun ilk görüntüleri, evrene yeni bir bakış açısını içeriyor ve bildiğimiz şekliyle galaksiye bakışımızı genişletiyor. Görüntüler, Samanyolu’nun tozu aracılığıyla milyonlarca yıldıza yüksek çözünürlüklü bir “pencere”, 30 yıl sonra ilk kez ışık yılı uzaktaki galaksilere yeni bir bakış içeriyor. LSU Astrofizikçileri, fotoğraflara tepkilerini ve Webb teleskopunun gelecekteki araştırma ve keşifleri nasıl etkilediğini paylaşıyor.

Bu fotoğrafların önemi nedir?

“Bu görüntüler, NASA, ESA ve CSA’daki bilim adamlarının yirmi yıllık çalışmasının ürününü temsil eden, Hubble’ın halefi olan Webb’in ilk bilimsel sonuçlarıdır. İlk yayındaki beş tanesinin her biri, yalnızca gözlemlerin ilk haftasından geliyor. LSU Astrofizikçisi Eric Burns, “Onlar sadece nefes kesici olmakla kalmıyor, aynı zamanda Webb’in önümüzdeki on yılda sağlayacağı sonuçların habercisi” diyor.

Bu, bilim adamlarının uzaya bakışını değiştiriyor mu? Bilim dünyası için ne anlama geliyor?

“Webb’in gördüğü kızılötesi ışık, güneş sistemimizdeki ve diğer güneş sistemlerindeki ilk galaksileri, gezegenlerin atmosferlerini incelememizi ve yıldızların nasıl oluştuğunu ve evrimleştiğini anlamamızı sağlayacak. Astrofizikteki birçok konuyu anlamamızda devrim yaratacak. Evrenin elementlerin dövülmesine kadar evrimi. Webb’in yetenekleri, anlaşılması yıllar alacak bilinmeyen ve beklenmedik bulguları da ortaya çıkaracak” diyor Burns.

“Webb o kadar çok yeni bilimi mümkün kılıyor ki nereden başlayacağını bilmek zor. Yapmak için tasarlandığı şey ilk galaksilerden gelen morötesi ışığı incelemekti, ancak Samanyolu’nun tozundaki milyonlarca yıldızın yüksek çözünürlüklü görüntüleri ve LSU Fizik ve Astronomi Profesörü Matthew Penny, dış gezegenlerin atmosferlerindeki moleküllerin spektroskopik çalışmaları beni en çok heyecanlandıran şey” diyor.

Bu fotoğraflar ortalama bir insan için ne anlama geliyor?

“Hubble, halkla bilimsel etkileşim için en büyük araç olarak tek başına durdu. Görüntüleri, toplumu bir bütün olarak ilerletme ve iyileştirmede kritik rollerini sürdüren bir nesil STEM bireylerine yol açtı. Hubble’ın bilimsel sonuçları, yerimizi anlamamıza yardımcı oldu. Evrende, buraya nasıl geldiğimizi ve nereye gittiğimizi Webb halefidir Bilimsel olarak Hubble ve diğer teleskopların bizi getirdiği yerden devam edecek ve görüntüleri ve bilimsel atılımları şimdiki ve geleceğin bilim insanlarına ilham vermeye devam edecek, mühendisler ve eğitimciler” diyor Burns.

“Astronomi, yıldızlar, gezegenler ve galaksiler, bilim dünyasına kültürel bir bağ olarak belki de kalpten sonra ikinci sıradadır ve muhtemelen insanlar bilinç kazandığından beri böyle olmuştur. Bu konu, hemen hemen herkesi, görüntülerini ve ona yapılan göndermeleri ilgilendirir. edebiyat, müzik, tiyatro ve film ve resim, fotoğraf ve seramik gibi insan kültürel ifadesinin her biçimine dağılmıştır.Bu yeni gözlemevi bize evreni yüksek çözünürlüklü, renkli, kızılötesi görüntülerle görmenin yeni bir yolunu sunar ve Her görüntünün üzerine kendi imzasını taşıyan altı başaklı yıldızı damgalamakla kalmıyor, bilim adamlarının evrenimiz ve varlığımıza nasıl konuksever olarak evrildiğiyle ilgili temel soruları yanıtlamalarını sağlayacak ve tabii ki bizim için bir sürü yeni soruyu gündeme getirecek. gelecek nesil bilim adamlarının cevap vermesi gerekiyor” diyor Penny

Sizce fotoğraflarla ilgili en ilginç şey nedir?

“Araştırma alanım gama ışınlarına ve yerçekimi dalgalarına odaklanıyor, bu yüzden bu yayınlardan daha çok halkın bir üyesi gibi zevk alıyorum. Beni en çok etkileyen şey, SMACS 0723’ten lensin Webb ve Hubble’dan alınan görüntülerin karşılaştırılmasıydı. Teleskopların açısal çözünürlüğü oldukça yakın, ancak dalga boyundaki ve toplama alanındaki değişiklik büyük bir gelişmeyle sonuçlandı. Dün gece Hubble fotoğrafını açtığımda, karşılaştırma beni şaşırttı” diyor Burns.

Bu, uzayda yaşam bulma yolunda ilk adım olabilir mi?

“Webb ilk kez hayal edildiğinde hiç bir ötegezegen görmemiştik ve inşaat başladığında ötegezegen çalışmaları emekleme dönemindeydi. Şimdi piyasaya çıktığına göre bilinen 5.000’den fazla ötegezegen var. Webb bazılarının atmosferlerini inceleyebilecek. Bu gezegenlerin kimyasal yapılarını belirlemek ve hatta Dünya’daki gibi bulutlar için kanıt bulmak.Kepler ve TESS’ten gelen hedeflerle var olabilecek gezegen türleri hakkındaki anlayışımızda kesinlikle devrim yaratacak, ancak benim kişisel görüşüm, buna ihtiyacımız olacak. Webb, uzaylı yaşamının varlığını kanıtladığı için oldukça şanslı olsa da, daha iyi bilgilendirilmiş birçok bilim insanı benimle aynı fikirde değil” diyor Burns.

“Webb, gelecekteki teleskop için kullanılacak sayısız teknolojinin başarısını gösterdi ve bizi ‘Yalnız mıyız?’ ömrümde.”


NASA, James Webb teleskop ‘teaser’ resmini yayınladı


Louisiana Eyalet Üniversitesi tarafından sağlanan

Alıntı: Astrofizikçiler, 16 Temmuz 2022’de https://phys.org/news/2022-07-astrophysicists-impact-newly-nasa-images.html adresinden alınan yeni yayınlanan NASA görüntülerinin (2022, 15 Temmuz) etkisini inceliyor

Bu belge telif haklarına tabidir. Özel çalışma veya araştırma amaçlı herhangi bir adil işlem dışında, yazılı izin alınmadan hiçbir bölüm çoğaltılamaz. İçerik yalnızca bilgi amaçlı verilmiştir.uzay-1