Thor: Love and Thunder'da Mighty Thor olarak Natalie Portman'ın Jane Foster'ı

resim: Marvel Stüdyoları

Jane Foster, Valhalla’nın kapılarında duruyor, savaştıktan sonra bir savaşçının dinlenmesini kazandı. O kadar değerli bir fedakarlıktı ki, bir ölümlü bile Asgard’ın düşmüş kahramanlarının saygısını kazanmıştı. Ama bir an bekler, ebedi cennetin kapılarından döner. Tek söyleyebildiği, “Ölmeye hazır değildim”.

Thor: Love and Thunder Failed the Mighty Thor başlıklı makale için resim

İşte o an doruk noktasına ulaşır güçlü Thor #706, itibari kahraman olarak Jane Foster ile son düzenli sayı. İntikamcı canavar Mangog’u tüm Asgard’ı mahvetmeden önce yenen Jane, Mjolnir’i feda etti ve sonunda kansere yenik düştü. Thor’a dönüştüğü her seferinde vücudundan tedavi arınıyordu, hala hayata tutunuyordu. en son. Çizgi romanda, Odinson’un en düşük seviyesinde bile oğlunun rolünü üstlendiği için onu hor gören bir adam olan Odin’in kalbine dokunarak, bu inanç ve sevgi ve bu sevgiye rağmen özverili fedakarlığı ile ödüllendirilir. . Oğlu ve bir zamanlar Mjolnir’de tutulan tanrı fırtınasıyla birlikte çalışan iki Asgardlı, Jane’e sonsuz dinlenmeden bile daha büyük bir ödül verir: hayatta bir şans, hastalığıyla yüzleşme ve onun üstesinden gelme şansı. Jane Foster olarakMighty Thor yerine.

Thor: Love and Thunder Failed the Mighty Thor başlıklı makale için resim

resim: Russell Dauterman, Matt Wilson ve Joe Sabino/Marvel Comics

Bu, Marvel’ın son filminde bulduğumuz Jane Foster veya Mighty Thor değil. Thor: Aşk ve Gök Gürültüsü. Elbette benzerlikler var – her iki Jane’de de kanser var, ancak film, Jane’in tedavisinin yüzey seviyesindeki tasvirinde tam olarak ne kansere sahip olduğuna asla derinlemesine dalmasa da, her iki Jane de Mighty Thor olur ve elbette bir estetik seviyesi vardır. kahraman kostümlerinde benzerlik. Her ikisi de son fedakarlığı yapar ve ikisi de Valhalla’ya gider. aşk ve gök gürültüsü, Jane’in kaldığı yer orasıve Thor’un hayatın aşkı için olmadığı için ölmeye ve son bir dönüşle dışarı çıkmaya karar vermesinin nedeniHastalığına meydan okuyarak çok güçlü bir şekilde yaşadığını, ama… yani, hayatının diğer aşkı Thor Odinson.

Jane’in arkının içinde olması gerçekten bir sorun bile değil. aşk ve gök gürültüsü Thor ile olan romantik ilişkisine ayrılmaz bir şekilde bağlı, kanser planını bile tüm şakalar ve ruh hali arasında bir kenara itilmiş gibi hissediyor. Sevdiği her şey için ölmek yerine, büyük ölçüde onun için ölür. Tamam, belki biraz dır-dirama filmi izlediğimden beri üzerinde çok fazla düşündüğüm sorun bu değil. haftasonu açılışı. Bu Valhalla post-credits sahnesi, Jane şok oldu ama mutluydu, burayı Heimdall ve diğer düşmüş Asgardlılarla birlikte cennette bulduğu için mutluydu. Bu… bu sadece değil güçlü Thor.

Thor: Love and Thunder Failed the Mighty Thor başlıklı makale için resim

resim: Marvel Stüdyoları

Jason Aaron, Russel Dauterman, Matthew Wilson ve Joe Sabino’nun Jane ile yaptığı iki yıllık yolculuk Thor fayanslar tekil bir filme sığdırılamayacak kadar geniştir, ancak Mighty Thor aşk ve gök gürültüsü ve bu çizgi romanların Mighty Thor’u da karşılaştırıldığında sönük kalabilir. Filmin genel ton farkının bir parçası olarak Ragnarok-esque komedi boğuşması aynı zamanda kanser, yas ve kayıp gibi şeylerle uğraşan olay örgüleriyle uğraşırken, Jane’in Thor olduğunda karakteri aşk ve gök gürültüsü yayınlanmasından önceki tüm konuşmalar için, ikincisinin çoğunun birincisine odaklanmasını önler. onun ana hikayesi. Deneyimsiz bir süper kahraman olarak beceriksiz ve beceriksizdir, birçok korkunç kelimeyi denedikten sonra uygun bir slogan bulmaya çalışmak konusunda sürekli bir tıkanıklığa sahiptir. Dövüşebilir, güçlü olabilir ve kıçı tekmeleyebilir, ancak daha çok komik bir rahatlama için bir araç ve Thor’un kendisinin peşinde koşması için bir gemi olarak, onun uğruna fedakarlık yapması ve kollarında ölmesi zamanı gelene kadar. ,n bir karakter olarak kendi yolunda. Hangi kansere sahip olduğunu asla öğrenemiyoruz (çizgi romanlarda meme kanseri), bu sadece “kanser”, filmin sonunda hastalanıp ölme zamanı gelene kadar dokundu ve bırakıldı, asla keşfedilmedi veya sorgulanmadı – kaydet Öfkeli Jane-Thor’un bir an için sersemledikten sonra banyo lavabosunu kırdığı bir an için – çünkü filmin onu anlaması, karakterinin nasıl olduğunu keşfetme girişiminden ziyade şakalar ve aksiyon üzerine kuruludur. hissediyor bunlardan herhangi biri hakkında. Şakalar yapmak, kıçı tekmelemek ve ölmek için orada.

Jane’in güçlü Thoraksine, bir yaşam derinliği ile dolup taşmaktadır. aşk ve gök gürültüsüyüzeyselliği asla eşleşemez. Asgardlı kraliyet ailesine ve kötü adamlara karşı meydan okumasında, Thor’un adını talep etmesi ve göğüs kanseriyle gerçek tanrıların bir müttefiki olarak değil, bir insan olarak yüzleşmek için ısrar etmesi – tam bir tezat oluşturuyor. aşk ve gök gürültüsüMjolnir’i hastalığını durdurmaya yardımcı olmak için kullanma şansına pratik olarak sıçrayan olarak sunulan Jane. Odin’den Phoenix Force’a kadar herkesle dövüşlere ve hatta basit hareketlere kadar tüm küstah kararlarında bu var. Sam Wilson’ın Kaptan Amerika’sını öpmek İntikamcılarla bir görevdeyken, çünkü yapabilir. Jane her an Thor’durelinden gelenin en fazlasını, çoğu insan için yapıyor ve her saniyesini seviyor çünkü bu ona iyi hissettiriyor. canlı bir bakıma hastalığı onu yavaş yavaş inkar ediyor. Mangog ile yaptığı son savaşında, güçlü bir sağ kroşe ile yaratığın suratına çarpar ve kendisini küçümseyen bu tanrılar için neden öleceğini sorduktan sonra böğürür: “Aşk için ölürüm Mangog. Nefretten başka bir şey için ölürsün – işte bu yüzden kaybedersin.

Thor: Love and Thunder Failed the Mighty Thor başlıklı makale için resim

resim: Russell Dauterman, Matt Wilson ve Joe Sabino/Marvel Comics

Bu aşk aslında kısmen Thor Odinson içindir. aşk ve gök gürültüsü. Ama bu sadece onun için değil. Bu satırın sunulduğu açılış sayfası güçlü Thor #705, Jane’in yumruğundan yukarı ve yukarı uzanıyor, devasa bir krakoom onun hayatından kesitler gördükçe, onun üzerinde yükseliyor: ailesiyle birlikte bir çocuk olarak, genç bir kadın olarak Odinson’la el ele tutuşarak, Freyja ile içen bir kanser hastası olarak, Thor’un kendisi olarak. Jane’in aşkı sadece romantik aşktan fazlasını kapsar, aynı zamanda hayatın kendisine olan aşkı, bir Thor olarak ya da başka bir şekilde yaşamayı gerçekten sevdiği bir hayatı kapsar ve bu sadece tek bir adam için değil, onun için yapmaya hazır olduğu fedakarlıktır.

Keşke aşk ve gök gürültüsü bunu anlayabilirdi. Keşke Natalie Portman’ın Jane’ine, çizgi romandaki meslektaşının sahip olduğu gücün bir gramına bile sahip olacak zaman verilseydi – hayır demek, henüz gitmek istemedi. sonsuz huzurun kapılarında durdu. Bunun yerine, Thor’u beceriksiz bir evlat edinen baba olarak yeni statükosuna itmek için gerekliliğinin ötesinde, keşfedilmemiş, istenmeyen bir şekilde ölmeye terk edildi. güçlü Thor çizgi romanlar her zaman Jane’in Mjolnir’i ilk aldığı andan itibaren ölümle yüzleşmesiyle ilgili olacaktı. Ama yolun her adımında, bu sonuca karşı konulmaz bir yaşam sevgisiyle karşı çıktı. aşk ve gök gürültüsüJane’den bunu kendisi için olmasa da en azından çok, çok daha fazla umursadığı Thor için kabul etmesi istenir.


Daha fazla io9 haberi ister misiniz? En son ne zaman bekleneceğini kontrol edin hayret ve Yıldız Savaşları sürümler, sırada ne var DC Universe film ve TV’deve hakkında bilmeniz gereken her şey Ejderha Evi ve Yüzüklerin Efendisi: Güç Yüzükleri.genel-7