Bu yılki Prime Day, Amazon için yine büyük bir başarı gibi görünüyor. Kendi açıklamalarına göre, çevrimiçi perakendeci, iki pazarlık gününde dünya çapında bir önceki yıla göre önemli ölçüde daha fazla 300 milyondan fazla ürün satabildi.

12-13 Temmuz tarihleri ​​arasındaki Prime Day 2022 boyunca perakendecinin sanal tezgahından en az 104.000 ürün geçti – her dakika. Amazon’a göre yeni bir rekor. Bu süre zarfında dünya çapındaki tüm Prime üyelerinin tasarruflarının 1,7 milyar ABD doları olduğu söyleniyor. Özellikle küçük ve orta ölçekli firmaların indirim kampanyasından yararlanmış olması muhtemeldir. Amazon, satış büyümesi açısından kendi perakende mağazalarından bile daha iyi performans gösterdiklerini söylüyor. Ancak ayrıntılı rakamlar verilmedi.

Enflasyona rağmen mi yoksa enflasyon nedeniyle mi pazarlık patlaması?

Amazon’un Prime Day satışlarının geçen yıl 11,2 milyar dolar olduğu tahmin edildi (tabloya bakın). Yaklaşık 250 milyon ürünün satıldığı söyleniyor. 45 Euro civarındaki ortalama mal değeri önemli ölçüde değişmediyse, sonuç bu yıl 13,4 milyar ABD dolarından fazla olabilir. Ancak bu konuda Amazon’dan bir onay beklenmiyor, grup Prime Day satışlarını her zaman kapalı tuttu.

Buna karşılık şirket, Prime üyeleri için bu yılın alışveriş trendlerini yorumluyor. Dünya çapında odak noktası, tüketici elektroniği ve ev eşyalarının yanı sıra öncelikle kendi Echo ve Fire TV cihazlarıydı. Apple Watch’tan Pampers bebek bezlerine ve Levi’s kot pantolonlarına kadar bu yıl satın alımların çeşitlilik gösterdiği söyleniyor. CNBC’nin bildirdiği gibi, elektronik ile birlikte, Frito-Lay’den gelen çip paketlerinin Amerika Birleşik Devletleri’nde çok popüler olması muhtemeldir. Amazon, diş beyazlatıcılara ve elektronik diş fırçalarına yönelik bir eğilim bildiriyor.genel-27