ABD'nin Huawei ve ZTE'yi ABD ağlarından çıkarmak için 3 milyar dolara daha ihtiyacı var, düzenleyici diyor

ABD telekom düzenleyicisinin, Çinli telekom devleri tarafından üretilen ekipmanların ABD ağlarından kaldırılmasını finanse etmek için 3 milyar dolarlık ek bir fona ihtiyacı var. Huawei ve ZTEajans, toplam maliyeti 4,9 milyar dolara çıkardığını söyledi. Kongre Cuma gününde.

“Tüm makul ve desteklenen maliyet tahminlerini finanse etmek için… Geri Ödeme Programı, mevcut 3,08 milyar dolarlık açığı yansıtan 4,98 milyar dolara ihtiyaç duyacaktır.” Jessica RosenworcelFederal İletişim Komisyonu Başkanı, Cuma günü Ticaret, Bilim ve Ulaştırma Komitesine başkanlık eden Senatör Maria Cantwell’e yazdığı bir mektupta söyledi.

Kongre, kaldırma sürecini finanse etmek için yalnızca 1,9 milyar dolar tahsis ettiğinden, şirketlere maliyetlerin yalnızca yaklaşık %40’ı için geri ödeme yapılacağını da sözlerine ekledi.

2019’da Kongre, ABD’yi görevlendiren bir yasa çıkardı. FCC Ulusal güvenlik riski oluşturan telekom ekipmanı ağlarını geri ödeme vaadiyle temizlemek için federal sübvansiyonlar alan zorlayıcı ABD telekom taşıyıcıları ile.

FCC, Huawei ve ZTE’yi tehdit olarak belirleyerek ABD şirketlerini ekipmanlarını çıkarmaya veya yeni ekipman satın almak için 8,3 milyar dolarlık devlet fonundan dondurulmaya zorladı. Bununla birlikte, sözde “sök ve değiştir” çabasını finanse etmek için Kongre, yalnızca 1,9 milyar dolar tahsis etti ve bu, kaldırma programının ne kadar etkili uygulanacağına dair soruları gündeme getirdi.

Rosenworcel mektupta, “Ek bir ödenek yoksa, Komisyon Kongre’nin belirlediği önceliklendirme planını uygulayacak” dedi ve Komisyonun “tahsisatlar önümüzdeki günlerde yayınlandıkça” geri ödeme taleplerini işlemeye başlayacağını da sözlerine ekledi.

Şirketler, geri ödeme alana kadar işi tamamlamak zorunda değildir.

FacebookheyecanLinkedin
genel-9