Rusya’nın Uluslararası Uzay İstasyonu üyelerini taşıyan Soyuz MS-13 uzay aracı, Temmuz 2019’da Kazakistan’dan fırlatıldı.

ABD ve Rusya Cuma günü yaptığı açıklamada, Batı’nın Ukrayna’yı işgali konusunda Moskova’yı tecrit etme girişimleri arasında son işbirliği alanlarından birini koruyarak Uluslararası Uzay İstasyonu’na uçuşları birlikte yenileyeceklerini söyledi.

ABD uzay ajansı yaptığı açıklamada, “Uluslararası Uzay İstasyonu’nun sürekli güvenli operasyonlarını sağlamak, astronotların hayatlarını korumak ve uzayda sürekli ABD varlığını sağlamak için NASA, ABD mürettebat uzay aracı ve Rus Soyuz’da entegre ekipleri yeniden başlatacak.” Dedi.

NASA, astronot Frank Rubio’nun 21 Eylül’de Kazakistan’dan fırlatılması planlanan bir Soyuz roketinde iki Rus kozmonotla birlikte uçacağını ve başka bir astronot olan Loral O’Hara ile 2023’ün başlarında başka bir görev üstleneceğini söyledi.

İlk olarak, Rus kozmonotlar, SpaceX’in Eylül ayında Florida’dan fırlatılacak olan yeni Crew-5’te NASA astronotlarına katılacak ve yine görevde bir Japon astronotla birlikte olacak.

NASA, SpaceX Crew-6’daki bir başka ortak görevin 2023’ün başlarında uçacağını söyledi.

Hareket, Avrupa Uzay Ajansı’nın bu hafta başlarında Mars’a bir gezici yerleştirme göreviyle Rusya ile ilişkisini sonlandırmasına ve ISS’deki kozmonotların Avrupa yapımı bir robot kol kullanmasını yasaklayan Rus uzay şefi Dmitry Rogozin’i çileden çıkarmasına rağmen geldi.

Ancak NASA’nın açıklamasından saatler önce, Başkan Vladimir Putin, bir zamanlar ABD astronotlarının uzay istasyonuna Rus roketleri yerine trambolinlerle gitmesi gerektiğini söyleyen ateşli milliyetçi ve Ukrayna işgalinin ateşli bir destekçisi olan Rogozin’i görevden aldı.

Rus uzay ajansı Roscosmos, NASA ile yapılan anlaşmanın her iki ülkenin de çıkarına olduğunu ve uzayda “işbirliğini teşvik edeceğini” söyledi.

Rus uzay ajansı Roscosmos başkanı Dmitry Rogozin, Ekim ayında Kazakistan'da Soyuz MS-10 uzay aracının fırlatılmasından önce yürüyor

Rus uzay ajansı Roscosmos başkanı Dmitry Rogozin, Ekim 2018’de Kazakistan’da Soyuz MS-10 uzay aracının fırlatılmasından önce yürüyor.

“Anlaşma, bir Rus veya Amerikan uzay lansmanındaki iptal veya büyük gecikmeden kaynaklanan acil bir durumda, en az bir Roscomos kozmonotunun ve bir NASA astronotunun sırasıyla Rus ve Amerikan bölümlerine hizmet vermek üzere hazır bulunacağını garanti etmeyi amaçlıyor.” o dedi.

NASA, ISS’nin Amerika Birleşik Devletleri ve Rusya’nın yanı sıra Avrupa, Japonya ve Kanada’nın ortak katılımı için kurulduğunu söyledi.

NASA, “İstasyon birbirine bağımlı olacak şekilde tasarlandı ve işlev görmesi için her bir uzay ajansının katkılarına güveniyor. Hiçbir ajans diğerlerinden bağımsız olarak çalışma yeteneğine sahip değil,” dedi.

‘Sevgili dostlar’ uzayda

Soyuz roketleri, milyarder Elon Musk tarafından yönetilen SpaceX’in 2020’de bir kapsül piyasaya sürmesine kadar uzay istasyonuna ulaşmanın tek yoluydu.

Soyuz’u istasyona götüren son NASA astronotu, 2021’de NASA astronotu Mark Vande Hei’ydi.

Bu yıl Mart ayında, yine bir Soyuz’da Rus kozmonotlarıyla birlikte Dünya’ya döndü.

Daha sonra gazetecilere konuşan Vande Hei, kozmonotların uluslarının gergin ilişkilerine rağmen “çok sevgili arkadaşları” olarak kaldığını söyledi.

Rus kozmonotlar Pyotr Dubrov (sağda) ve Anton Shkaplerov (ortada) ve NASA astronotu Mark Vande Hei (solda) içeride görülüyor.

Rus kozmonotlar Pyotr Dubrov (sağda) ve Anton Shkaplerov (ortada) ve NASA astronotu Mark Vande Hei (solda), 30 Mart 2022’de Kazakistan’a indikten kısa bir süre sonra Soyuz MS-19 uzay kapsülünün içinde görülüyor.

Her konuda birbirimize destek olduk” dedi. “Ve onlarla çalışmaya devam etme yeteneğim konusunda hiçbir zaman endişe duymadım.”

ABD, Putin’in 24 Şubat’ta Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından Batı’nın uyarılarına karşı çıkarak Rusya’ya kapsamlı yaptırımlar uyguladı.

Finansal etkileşimler üzerindeki sert kısıtlamaları içeren yaptırımlar, Starbucks ve McDonald’s da dahil olmak üzere önde gelen ABD markalarının Rusya’dan çıkışlarına yol açtı.

Ancak Uluslararası Uzay İstasyonu benzersizdir. Soğuk Savaş sırasındaki Uzay Yarışı yarışmasının ardından ABD-Rusya işbirliği için bir umut zamanında 1998’de başlatıldı.

ISS’nin önümüzdeki on yılda kapanması bekleniyor.

Rogozin, Batı yaptırımlarının işbirliğini etkileyebileceği konusunda uyarmıştı.

“Bizimle işbirliğini engellerseniz, ISS’yi kontrolsüz yörüngeden çıkıp ABD veya Avrupa topraklarına düşmekten kim kurtaracak?” Rogozin bu yılın başlarında bir tweet yazdı.

Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov, görevden alınmasının Putin’in Rogozin’den memnun olmadığı anlamına geldiğini belirtmedi.

Bağımsız bir medya kuruluşu, kendisinin terfi edeceğini ve Ukrayna’da işgal altındaki toprakların başına geçebileceğini söyledi.


ESA, Moskova’yı kızdırarak Rusya ile Mars misyonu bağlarını tamamen kesiyor


© 2022 AFP

Alıntı: ABD, Rusya ile nadir bir işbirliği içinde uzay uçuşlarını yeniliyor (2022, 15 Temmuz), 15 Temmuz 2022’den alındı ​​https://phys.org/news/2022-07-renews-space-flights-russia-rare.html

Bu belge telif haklarına tabidir. Özel çalışma veya araştırma amaçlı herhangi bir adil işlem dışında, yazılı izin alınmadan hiçbir bölüm çoğaltılamaz. İçerik yalnızca bilgi amaçlı sağlanmıştır.uzay-1