Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, dijital finansal varlıkların (DFA) dolaşımını düzenleyecek bir yasayı imzaladı. Yasanın hükümlerinden biri, Rusya’daki iş, hizmet ve mallar için CFA kullanılarak ödeme yapılmasının yasaklanmasıdır.Yasa, DFA’nın transferini veya ödeme olarak kabul edilmesini açıkça yasaklar. İstisnalar, federal yasaların öngördüğü durumlardır. Yasa ayrıca Rusya Merkez Bankası’nı, CFA’nın dolaşımına katılan ve meşru dijital finansal işlemler yürüten elektronik platform operatörlerinin kaydını tutmakla yükümlü kılıyor.

Yasanın kendisi imzalandığı andan itibaren, yani bugünden itibaren yürürlüğe girmiştir. Ve değişiklikler imzalandıktan 10 gün sonra yürürlüğe girecek. Bu yasa, işletmeler tarafından dijital hakların kullanımının yatırım çekiciliğini artırmak için geliştirilmiştir.

Aynı zamanda, Milletvekili Mikhail Delyagin daha önce CFA’nın depolanmasının yasak olmadığını açıkladı. Sadece ödeme aracı olarak kullanılamazlar.

Kripto para birimleri hayata girdi ve bu hayattan hiçbir yere gitmeyecekler. Buna göre bunların düzenlenmesi gerekir. Birisi Rus yasal alanındaki bir şey için bir kripto ile ödeme yapmak isterse, bu yanlış olacaktır.“, – dedi Delyagin.genel-22