kurucu olarak, “Elbette döneriz!” demek kolay. Ama aslında bir pivotu çıkarmak kolay bir iş değil. Kendinizi bu yeni dünyada başarıya nasıl hazırlarsınız? İlk önce hangi kolları çekmelisiniz? Gerektiğinde sermayeyi güvence altına almanızı veya şirketinizin inkar edilemez bir şekilde finanse edilebilir olmasını nasıl sağlıyorsunuz?

Şu anda, inkar edilemez bir şekilde finanse edilebilir olmak, her kurucunun kuzey yıldızı olmalıdır. Zamanı geldiğinde şüphesiz risk sermayesinin dikkatini ve finansmanını çekecek verimli bir şirket kurduğunuz anlamına gelir.

Verimlilik KPI’larını ortaya çıkarın ve inceleyin

İnkar edilemez bir şekilde finanse edilebilir olma yolunda ilerlerken, verimliliği temsil eden KPI’lara öncelik vermelisiniz. Gösteriş ölçütleri bu yeni dünyada arka planda kaldı ve verimli olduğunuzu kanıtlamazsanız önünüzde birkaç yol olacak.

Önemli olan beş temel verimlilik metriği vardır:

Bu yeni bölümde, CEO’lar bir CFO gibi düşünmelidir.

  1. Büyüme oranı: Yıllık yinelenen gelirinizin (ARR) ölçeklenme hızı. Halen yılda 2x veya 3x büyüyebilir misiniz? Ürününüzün nasıl değişmesi gerekiyor?
  2. Müşteri edinme maliyeti (CAC): Bir müşteri edinmek için satış ve pazarlamaya harcamanız gereken para miktarı.
  3. CAC geri ödeme süresi: Bir müşteri edinme maliyetini telafi etmek için geçen süre. 20 aydan daha kısa bir zaman aralığı için çekim yapın.
  4. Brüt marjlar: Müşterilere hem teknolojinizle hem de çalışanlarınızla hizmet vermenin maliyeti. Endüstri standardı yaklaşık %75’tir.
  5. Çoklu yakma: Artımlı ARR oluşturmak için harcadığınız miktar. 1x harika ama bundan daha azı daha da iyi. David Sacks tarafından popüler hale getirilen bu metrik, yalan söylemediği için şu anki şirketim için yol gösterici bir ışık oldu. Diğer departmanlarda harcamaları gizleyemez veya maliyetleri saklayamazsınız. Harcamalarınız, büyümeniz ve nakit tahsilatınızla ilgili soğuk ve sert gerçeği ortaya çıkarır.

İşinizi inceleyin ve önceliklerinizi değiştirin

Verimlilik ölçütleriniz hakkında güçlü bir kavrayışa sahip olduğunuzda, harekete geçme zamanı. Segmentiniz, sektörünüz veya müşteri türünüz ne olursa olsun, aşağıdakileri yapmanız gerektiğine inanıyorum.

Bütçenizi gözden geçirin ve temel ihtiyaçlara göre küçültün

Bir kurucu olarak, her departmanın bütçesine derinlemesine dalmalısınız – bunu başkalarına bırakmayın. Kabartmaya yer yok.

Personel maliyetlerinin stokunu alıngenel-24