Elon Musk, resmi olarak Twitter’ı satın alma teklifini bitirmeye çalışıyor. Musk’ın hukuk ekibi, bot hesaplamaları nedeniyle Twitter’a saldıran tweet’lerde ve bu hafta The Washington Post’ta bu haftaki düşüncelerini yansıtan uğursuz bir hikayede şirketi artık istemediğini ağır bir şekilde ima ettikten sonra, Musk’ın hukuk ekibi, adım atmak 44 milyar dolarlık Twitter satın alma anlaşmasını feshetti.

“Bay. Musk, Birleşme Sözleşmesini, Twitter’ın bu Sözleşmenin birden fazla hükmünü esaslı bir şekilde ihlal etmesi, Bay Musk’ın Birleşme Sözleşmesine girerken dayandığı yanlış ve yanıltıcı beyanlarda bulunması ve Şirketin Maddi Olumsuz Etkisine maruz kalması nedeniyle feshetmektedir. ”Musk’un avukatları bir mektup Twitter’ın Baş Hukuk Sorumlusu Vijaya Gadde’ye.

Musk, Twitter’ın uzun süredir %5’in altında olduğunu tahmin ettiği platformundaki sahte hesapların sayısı konusunda yatırımcıları ve kullanıcıları yanılttığı yönündeki asılsız iddialarına işaret ediyor. Musk, anlaşmayı imzalamadan önce Twitter’ın bot sayısıyla ilgili herhangi bir endişe duymadı ve aslında şirketin yeni sahibi olarak platformun spam sorununu üstlenmeyi planladığını belirtti.

Musk’ın anlaşmanın şartları üzerinde anlaşmaya varıldıktan kısa bir süre sonra bir dalış yapması ve Tesla milyarlarının sağlam bir bölümünü uçurumdan alması nedeniyle Musk’ın çıkmak istediği yaygın olarak varsayılıyor. Elektrikli araç üreticisinin hisseleri Nisan ile Mayıs ayı sonlarında yarıya indi ve o zamandan beri toparlanmadı. Mayıs ortasına kadar Twitter’ın kendi hisse senedi fiyatı hisse başına 40 doların altına düştü – Musk’ın Nisan sonunda kabul ettiği hisse başına 54.20 dolarda önemli bir indirim.

Bununla birlikte, Musk’ın argümanı esasen Twitter’ın para kazanılabilir günlük aktif kullanıcı sayılarını yanlış tanıttığı ve bunu yaparken anlaşmanın şartlarını çiğnediğidir:

Twitter Birleşme Sözleşmesini ihlal ediyor çünkü Birleşme Sözleşmesi önemli ölçüde yanlış beyanlar içeriyor gibi görünüyor. Özellikle, Birleşme Anlaşmasında Twitter, 1 Ocak 2022’den bu yana ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na sunduğu hiçbir belgenin “önemli bir gerçeğe ilişkin doğru olmayan beyan” içermediğini beyan etti (Bölüm 4.6(a)). Twitter, bu tür dosyalamalarda, mDAU’larının yanlış veya spam olan kısmıyla ilgili olarak, şu ifadeler de dahil olmak üzere, defalarca beyanlarda bulunmuştur: “Bir hesap örneğinin dahili incelemesini gerçekleştirdik ve ilk çeyrekte yanlış veya spam hesapların ortalamasının düştüğünü tahmin ettik. 2022, çeyrek boyunca mDAU’muzun %5’inden daha azını temsil ediyordu” ve “Bir hesabın spam, kötü amaçlı otomasyon veya sahte olduğunu belirledikten sonra, mDAU’muzda veya diğer ilgili metriklerde saymayı durduruyoruz.” Bay Musk, Birleşme Anlaşmasına girmeyi kabul ederken, Birleşme Anlaşmasındaki bu beyana (ve Twitter’ın halka açık olarak sunulan SEC belgelerindeki yanlış ve spam hesaplarla ilgili çok sayıda kamuya açık beyanına) dayandı. Bay Musk, bu maddi beyanların yanlış olduğunun belirlenmesi durumunda Birleşme Sözleşmesinin feshedilmesini talep etme hakkına sahiptir.

Musk’ın hukuk ekibi, Twitter’ın kendi analizini yapmak için verilere yeterli erişim vermediğini iddia etmeye devam ediyor, ancak bu analizin Twitter’ın kendi uzun süredir devam eden yöntemlerinden nasıl farklı olacağı açık değil. Mektupta ayrıca Twitter’ın Musk’a bildirilmeyen bir telefon görüşmesinde şirketin para kazanılabilir günlük aktif kullanıcı sayılarına askıya alınmış hesapları dahil ettiğini söylediğini ve bunu, şirketin sayımlarının yönetim kurulunun üzerinde olmadığı yönündeki suçlamalarının kanıtı olarak gösterdiğini belirtiyor.

… Twitter’ın, bu kullanıcıların sahte olduğunu belirlediğinde mDAU’sunda sahte veya spam kullanıcıları saymayı bıraktığını açıklaması yanlış görünüyor. Bunun yerine, 30 Haziran 2022’de bizimle yaptığımız görüşmede Twitter’ın temsillerine dayanarak, Twitter’ın askıya alınmış hesapları içerdiğini ve bu nedenle sahte veya spam olduğu bilinen hesapları üç aylık mDAU sayımına dahil ettiğini anlıyoruz. askıya alınan hesaplar o çeyrek için mDAU’ya dahil edildi.

Twitter’ın yönetim kurulu başkanı Bret Taylor, Musk’ın Cuma günü mektubuna, şirketin anlaşmayı görme niyetlerini ikiye katlayarak yanıt verdi. Taylor, “Twitter Yönetim Kurulu, Bay Musk ile üzerinde anlaşılan fiyat ve şartlarda işlemi kapatmayı taahhüt ediyor ve birleşme anlaşmasını uygulamak için yasal yollara başvurmayı planlıyor” diye yazdı. Twitter CEO’su Parag Agrawal, Taylor’ın tweetini retweet etti.

Agrawal daha önce Musk’ın Twitter’ın sahte hesapları eksik saydığı yönündeki suçlamasını geri çekmişti. şirketin metodolojisi, rastgele bir hesap örneklemesine dayalı olarak tüm platform için verileri genelleştirir. Agrawal, “Hem genel hem de özel bilgileri (paylaşamadığımız) kullanma konusundaki kritik ihtiyaç göz önüne alındığında, bu özel tahminin harici olarak gerçekleştirilebileceğine inanmıyoruz” dedi. Mayıs ayında tweetlendi. “Dışarıdan, herhangi bir günde hangi hesapların mDAU olarak sayıldığını bilmek bile mümkün değil.”

Musk’ın Twitter’ın bot sayılarına yönelik asılsız eleştirisinin, özellikle Twitter’ın bunu görmeye istekli olduğu göz önüne alındığında, anlaşmayı feshetmek için yeterli bir neden olarak kabul edileceği açık olmaktan çok uzak. İyi ya da kötü, Musk ve Twitter mahkemede aylarca süren karmaşık çileyi çözmeye başladığında, önümüzdeki günlerde bu argüman hakkında çok daha fazla şey duyacağız.

Hikaye gelişiyor…

genel-24