Çevrimiçi siparişler genellikle özellikle sürdürülebilir olarak kabul edilmez. Ek paketleme, nakliye ve nakliye kaynakları birbirine bağlar. Amazon en azından buna karşı koymak istiyor ve paketlerinde ek plastik kullanmıyor.

Amazon’un ambalajının geri dönüştürülmesi daha kolay olmalıdır. Bu nedenle online dev, artık paketlerine plastik hava yastıkları koymayacağını açıkladı. Bunun yerine, Alman lojistik merkezleri, teslimatları darbelerden korumak için yüzde 100 geri dönüştürülmüş malzemelerden yapılmış ambalaj kağıtlarına güveniyor.

Amazon, Almanya’da daha fazla plastik içermeyen ambalajlamaya kararlı

Paketlemede daha az plastik için yeni düzenleme, “Amazon’dan Gönderim” (FBA) programının bir parçasıdır ve Amazon’un doğrudan gönderdiği teslimatların yanı sıra perakendecilerin platform aracılığıyla sunduğu teslimatlar için de geçerlidir. Bu, Amazon’un Aralık 2021’de tek kullanımlık plastikten yapılmış ambalajlardan kağıttan zarflara ve çantalara geçiş yaptığı Almanya’da daha fazla sürdürülebilirlik için atılan bir sonraki adım. Şirket ayrıca genel olarak daha az malzeme kullanmak için dış ambalajın boyutunu ürünlere uyarlamaya çalışıyor.

Amazon’da müşteri teslimat deneyimi direktörü Olivier Pellegrini, “Geri dönüşümü kolay ambalajlar müşteriler için önemlidir ve bizim için de önemlidir” dedi. “Plastik hava yastıklarının ortadan kaldırılması, müşterilerimizin evlerinde kolayca geri dönüştürebilecekleri ambalajlara yönelik bir başka adımdır.”

Alman Amazon paketlerinde artık böyle plastikten yapılmış hava yastıkları olmamalı.Fotoğraf: Getty Images

Ayrıca okuyun: Bir kullanıcı, Amazon’u geri dönüşlerle cesurca dolandırdı

Ama yine de istisnalar var

Şu an için yeni düzenleme yalnızca Almanya’dan yapılan teslimatlar için geçerlidir. Bir paket başka bir Avrupa ülkesinden gelirse, Amazon müşterileri yine de plastik ambalaj alabilir. Çevrimiçi perakendeci ayrıca kuralın aşağıdaki istisnalarından da bahseder:

  • Bir ürün, üreticiden uygun bir tek kullanımlık plastik torba içinde gelirse, Amazon aynı zamanda üreticinin sağladığı torbada müşterilere gönderir. Bu, gereksiz ekstra ambalaj malzemesi eklenmesini önler.
  • Bir torba dökülebilecek içerik içeriyorsa, Amazon bir dış plastik ambalaj katmanı eklemeyi seçebilir.
  • Amazon, örneğin cam gibi kırılgan öğeleri korumak için gerekirse balonlu naylon gibi plastik dolgu maddeleri kullanmaya devam edebilir.
  • Belirli hava koşullarında Amazon, müşterilerin kapılarına kadar verilen siparişlerin ıslanmasını önlemek için kağıt veya karton ambalajlara ek bir tek kullanımlık plastik poşet ekleyebilir.
  • Amazon, doğrudan lojistik merkezlerinden gönderilen ürünlerin ambalajını kontrol eder. Hem Amazon’un kendi ürünleri için hem de “Amazon Tarafından Gönderim” hizmetini kullanan üçüncü şahısların ürünleri için. Bazı durumlarda, bu satış ortakları ürünlerini doğrudan müşterilere de gönderir. O zaman Amazon’un seçilen dış ambalaj üzerinde hiçbir kontrolü yoktur. Satış ortakları daha sürdürülebilir paketleme seçenekleri kullanmaya teşvik edilir.

Ayrıca okuyun: Amazon Takas – eski cihazlar için takas programı buna değer mi?

Amazon ve sürdürülebilirlik konusu

Amazon, son yıllarda daha fazla geri dönüştürülebilir ambalaj için kampanya yürütse de, bazı uygulamalara yönelik eleştiriler hala var. Geçmişte grubun getirileri yok ettiğine dair raporlar vardı. 2018 gibi erken bir tarihte ZDF dergisi Frontal21, Amazon’un hem Almanya’da hem de Fransa’da yeni ürünler de dahil olmak üzere çok sayıda ürünü imha ettiğini bildirdi. Eleştiri daha sonra her taraftan selamladı. Ancak bu açıkça yardımcı olmadı, çünkü ARD’nin Panorama dergisi 2021’de de benzer olaylar hakkında rapor verdi. Rapor, Winsen lojistik merkezine sızan bir Greenpeace çalışanının keşiflerine dayanıyordu.

Amazon’da Almanya Ülke Müdürü olan Ralf Kleber, o sırada Handelsblatt’a yönelik iddialara karşı kendini savundu. Yok edilen ürünlerin çoğunun üçüncü taraf satıcılardan geldiğine, ancak doğrudan Amazon’dan gelmediğine dikkat çekti. “Bize ait olan mallarda bu oran binde aralığındadır”. Amazon, yalnızca “hijyen veya ürün sorumluluğu nedenleriyle artık satılmasına izin verilmeyen” şeyleri elden çıkaracaktı.

Bunun yerine Amazon, iadelerin bir kısmını bağışlamayı kendine görev edindi. Grup, konsepti Şubat 2022’de bir videoda bile sundu:

Burada Youtube’dan içerik bulacaksınız

Sosyal ağlarla etkileşimde bulunmak veya içerik görüntülemek için izninize ihtiyacımız var.

Ancak küçük şirketler için bağış seçeneği her zaman kolay değildir, çünkü Almanya’da yasalara göre ayni bağışlar üzerinden satış vergisi ödemeniz gerekir. Bu tür bağışlar, şirketler için hızla pahalı ve ekonomik olmayan hale gelir.

Kaynaklargenel-25