Weber ızgaram şu uyarıyla geldi: “WEBER ürününüz üzerinde orijinal WEBER parçaları olmayan parçaların kullanılması ve/veya takılması bu Garantiyi geçersiz kılacaktır.”

Bu hiç hoş değil. Aslında, 1975’ten beri yasa dışı – ve yakında Weber artık bunu yapmayacak. Federal Ticaret Komisyonu ile yeni bir anlaşmaya göreWeber Stephen Products 90 gün içinde garanti şartlarından sadece bu tür ifadeler çıkarmak zorunda kalmayacak, aynı zamanda proaktif, açık ve dikkat çekici bir şekilde müşterilere posta, e-posta, web siteleri ve uygulamalar aracılığıyla tam tersinin doğru olduğunu söyleyin.

Cidden, Weber’in tam olarak şu ifadeyi kullanması gerekecek: “Üçüncü taraf parçalarının kullanılması bu garantiyi geçersiz kılmaz.”

Göre sipariş (pdf)Weber’in ayrıca web sitesinde bir genel duyuru yayınlaması, son on yılın değerli müşterilerine bir bildirim göndermesi (garantilerini kaydettiklerini varsayarak) ve FTC’nin kontrol etmek istemesi durumunda önümüzdeki beş yıl için kayıt tutması gerekecektir ( örneğin) Weber’in garanti hizmetini uygunsuz bir şekilde reddedip reddetmediği.

Ne yazık ki, Weber’in garanti hizmeti reddedilmiş olabilecek herhangi bir müşteri için herhangi bir şey yapması gerektiğinden söz edilmiyor. FTC, Weber’i FTC Yasası ve Garanti Yasası ihlalleriyle suçlayabileceğini söylese de, bu anlaşma bir dava yerine gerçekleşiyor gibi görünüyor.

Weber, bir yorum talebine hemen yanıt vermedi.

Bu, FTC’nin geçen ay Harley-Davidson ve Westinghouse jeneratör üreticisi MWE’ye karşı eylemlerine benzer şekilde onarım hakkı için küçük bir kazanç olsa da, bugünün savunucularının çoğunun bahsettiği “tamir hakkı”nın tamamen aynı olmadığını açıklığa kavuşturalım. .

Modern onarım hakkı mücadelesi, savunucuların şirketleri son derece karmaşık aygıtları onarmak için parça, onarım kılavuzları ve yazılım araçları üretmeye zorladığı yerdir. Ama “Akıllı ızgaralar” ve akıllı fırınlar bir yana, Weber’im bir o kadar aptal. ve Geldikleri gibi kolayca tamir edilebilir bir alet. Standart bir Weber ızgarasının hemen hemen her parçası değiştirilmek üzere tasarlanmıştır – örneğin tek bir vida, bir büküm ve bir brülörü değiştirmek için bir römorkör – ve Weber size şimdiden mutlu bir şekilde yenilerini satacak birçok şirketten biridir. .

Ve yine, Weber’in garantiyle yaptığı şey yasa dışıdır. 1975’ten beri, Magnuson-Moss Garanti Yasası kitaplara ilk girdiğinde. Kanunun orijinal metni şu sözleri içeriyordu:

Bir tüketici ürününün hiçbir Garanti Sahibi, bu ürüne ilişkin yazılı veya zımni garantisini, tüketicinin söz konusu ürünle bağlantılı olarak, belirtilen herhangi bir makaleyi veya hizmeti (garanti koşulları kapsamında ücretsiz olarak sağlanan ürün veya hizmet dışında) kullanması şartına bağlayamaz. marka, ticaret veya şirket adına göre

İkisi birden mahkemeler ve FTC açıkladı yıllar geçtikçe, evet, bu, müşteriye yalnızca yetkisiz bir parça kullanarak garantisini geçersiz kılacağını söyleyemeyeceğiniz anlamına gelir. Bu parça veya onu kuran müşteri, garantiyi etkilemesi için hasardan sorumlu olmalıdır. Yani bu yeni anlaşma sadece FTC’nin Weber’i tekrar hizaya getirmesidir.

Yine de daha büyük onarım hakkı mücadelesi devam ediyor: New York eyaleti, geçen ay ülkenin elektronik için ilk onarım hakkı yasasını çıkardı. Ve diğer ülkelerin yasaları zaten birçok akıllı telefon üreticisini onarım hakkının başlangıcını benimsemeye zorladı.

Izgaraları seviyorsanız ve buraya kadar okuyacak kadar tamir etme hakkınız varsa, bunu duymaktan da mutlu olacağınıza inanıyorum: Şirketi popüler odun pelet içicilerini üreten Traeger CEO’su Jeremy Andrus, baş editörümüz Nilay Patel’e söz verdi. peletlere DRM eklemez.genel-2