Apple iPhone, iPad ve MacBook cihazları için Lockdown Mode adlı yeni bir güvenlik özelliği duyurdu. Mod, hedefli siber saldırıları savuşturarak “aşırı” bir koruma düzeyi sağlar. Bu özellik, gazeteciler ve politikacılar gibi üst düzey kullanıcıları hedefliyor ve bu yıl iOS 16, iPadOS 16 ve macOS Ventura’nın piyasaya sürülmesiyle birlikte sunulacak.

  • Apple, Kilitleme Modu özelliğini duyurdu
  • Yeni güvenlik özelliği, kullanıcılar için ek koruma sağlar.
  • Kilitleme modu, bu yıl içinde tüm iOS 16, iPadOS 16 ve macOS Ventura kullanıcılarına sunulacak.

Bahsedilen yazılım sürümlerinin üçüncü beta sürümünde zaten mevcut olan kilitleme modu, acil durumlarda kullanım için isteğe bağlı bir güvenlik işlevidir. Veri koruma ve güvenlik alanlarında etkinleştirildiği anda cihazın kullanılabilirliği kısıtlanır. Şaşırtıcı bir şekilde, iOS, iPadOS veya macOS’un en son sürümünü çalıştıran herhangi bir kullanıcı bu özelliği etkinleştirebilir.

Kilitleme modunun faydaları nelerdir?

Örneğin, FaceTime aramalarına yalnızca kullanıcının cihazına zaten bağlı olan kişiler için izin verilir. Diğer kişilerin sizi araması veya size ulaşması otomatik olarak engellenir. Mesajlaşma uygulaması, web sitesi bağlantıları da dahil olmak üzere eklerin türünü de kısıtlar. Ayrıca, paylaşılan albümler ve davetler kaldırılacak.

Daha derin entegrasyonlar da kilitleme modu kapsamındadır. Etkilenen web sitelerine yalnızca manuel dışlama yoluyla izin verilebilmesi için tarayıcıda JavaScript derlemesini devre dışı bırakır. Bu, bir Apple aygıtındaki Safari ve üçüncü taraf web tarayıcıları için geçerlidir. Harici cihazlara yapılan kablolu bağlantılar ise, çalışabilmeleri için kullanıcının şifreyi girmesini gerektirir. Son olarak, mobil cihaz yönetimi de devre dışı bırakılır.

Apple, şirketin önümüzdeki yıllarda kilitleme modu işlevselliğini genişletmek için çalıştığını söylüyor. Aslında, bu yıldan itibaren şirket, güvenlik ödül programının ödüllerini ikiye katlıyor. Uzmanları ve araştırmacıları yeni özellikteki boşlukları bulmaya teşvik ediyor.

Akıllı telefon, tablet veya dizüstü bilgisayar satın aldığınızda güvenli bir ekosistem sizin için önemli mi? Bize ne düşündüğünü söyle!genel-27