Dünyanın en ticari blok zinciri ağı olan Ethereum, yaklaşmakta olan enerji verimli yenilenmesine yaklaşıyor. Birleştirme olarak adlandırılan Ethereum’un hisse kanıtı (PoS) yükseltmesi, Sepolia adlı halka açık test ağında bir denemeyi başarıyla tamamladı. Bu test, Merge’in sondan ikinci deneme testini işaret ediyor ve tamamlanması, Ethereum geliştiricilerini bir heyecan çılgınlığına sürükledi. Proje, son zamanlarda birkaç gecikme gördü ve Ethereum geliştiricileri ve eğitimcilerinin sözleriyle, “..birleşme geliyor.”

Sepolia test ağı önümüzdeki günlerde izlenmeye devam edecek.

“Sepolia, Birleştirme’den geçen üç genel test ağından ikincisi olacak. Bir yetkili, iş kanıtı zincirindeki toplam zorluk 17.000.000.000.000.000.000’u aştığında, ağ, hisse kanıtına geçecek ve bunun önümüzdeki birkaç gün içinde gerçekleşmesi bekleniyor” dedi. Blog yazısı Ethereum kodlayıcılarından.

Bir Ethereum protokolü geliştiricisi olan Terence Tsao’ya göre, hiçbir “hıçkırık” Birleştirme güncellemesinin yayınlanmasını geciktirmez.

Birleştirmenin geçmekte olduğu bu testler, geliştiricilerin, sürümden sonra yükseltilmiş ağın performans açısından nasıl görüneceğini anlamaları içindir.

Geliştiriciler, Ethereum yenilemesi üzerinde kapsamlı testler yapıyorlar çünkü bildirildiğine göre 100 milyar doların üzerinde (kabaca 7,61,110 rupi) merkezi olmayan finans (DeFi) uygulamaları blok zincirinde destekleniyor ve tehlikeye atılamıyor.

Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin’e göre – bu testlerde yakalanmayabilecek diğer kritik olmayan sorunlar da izlenecek ve zamanla düzeltilecektir.

“Yani, bu testlerle yakalayamadığımız Birleştirme’de ortaya çıkacak bunun gibi kritik olmayan sorunlar olabilir. […] Henüz test edilmeyen çok sayıda çevre birimi var ve bu kaçınılmaz ve muhtemelen sorun değil.” CoinTelegraph Buterin’in yakın tarihli bir canlı yayında söylediği sözden alıntı yaptı.

Şimdi, ağın son denemesi Goerli test ağı olarak adlandırılan şey üzerinde yapılacak.

Bu son testin zamanlaması, Sepolia testinin birkaç saat çalıştıktan sonraki incelemelerine bağlı olacaktır.

Geliştiriciler, Ethereum’un madencilik protokolünü mevcut ‘İş Kanıtı’ (PoW) modelinden ‘Stake Kanıtı’ (PoS) olarak yeniden kodluyorlar.

PoS madenciliği operasyonları, işlemleri doğrulamak için rastgele seçilmiş madencileri kullanırken, PoW madenciliği, işlemleri onaylamak ve blok zincirine yeni bloklar eklemek için rekabetçi bir doğrulama yöntemine ihtiyaç duyar. Bu nedenle, PoW madenciliği operasyonlarının bakımı daha maliyetlidir.

Bitcoin, PoW madenciliği modelinde çalışır ve çevreye zararlı olmasıyla ünlüdür.

Son zamanlarda, FTX CEO’su Sam Bankman-Fried, Bitcoin’i geçerli bir ödeme ağı seçeneği olarak reddetti ve enerji tüketen PoW madencilik modelini suçladı.

Ethereum’un başarısını uzun ömürlü tutmak için geliştiricileri Merge yükseltmesi üzerinde çalışmaya başladı.

Nisan ayında Merge geliştiricileri, ana ağ gölge çatalı adı verilen bir ağ kullanarak başarılı bir şekilde stres testi yaptı.

Mayıs ayında, Merge üzerinde çalışan bir geliştirici olan Preston Van Loon, her şey mevcut planlarına göre giderse, yenilenen Ethereum blok zincirinin bu yıl Ağustos ayına kadar piyasaya sürülmeye hazır olacağını söylemişti.


genel-8