Birleşik Krallık hükümeti, otomotivden tüketici elektroniğine kadar birçok sektöre zarar veren küresel tedarik zinciri sorunları arasında kritik minerallerin arzını izlemek için ülkenin ilk veri analiz merkezini kurdu.

Nottingham’da bulunan Kritik Mineraller İstihbarat Merkezi (CMIC), elektronik üretiminde kullanılan malzemelere olan talep arttıkça İngiltere’nin mineral bağımsızlığını desteklemek için kuruldu.

Analiz edilen mineraller arasında kobalt, lityum ve grafit bulunur. Bu malzemeler elektrikli araç pilleri, rüzgar türbinleri ve cep telefonları gibi ürünlerin üretimi için gereklidir.

Hükümet, bu malzemeleri gerektiren ürünlerin üretiminin 2050 yılına kadar yaklaşık %500 artacağını tahmin ediyor.

Birleşik Krallık tedarik zincirlerini iyileştirmek için verileri kullanmak

Merkez, arz, talep ve diğer pazar dinamiklerini analiz ederek İngiltere’nin tedarik zincirinin direncini artırmak için verileri kullanacak. CMIC’de toplanan veriler, ülkenin ihtiyaçlarını karşılamak için kanıta dayalı politikaların yürürlüğe girmesini sağlamak için politika yapıcıların kararlarını bilgilendirecektir.

Sanayi Bakanı Lee Rowley, “Kullandığımız telefonlar, kullandığımız arabalar veya dizüstü bilgisayarlarımızdaki piller olsun, kritik mineraller günlük hayatımızın her yönü için çok önemlidir” dedi.

Rowley, dünyanın bu minerallerin sağlam bir şekilde tedarik edilmesini gerektiren teknolojilere doğru kaydığını ve küresel tedarik zinciri rekabetinin yalnızca artacağını da sözlerine ekledi.

İngiltere, küresel kritik maden pazarında rekabetçi kalmak için savaşırken, Nottingham’daki İngiliz Jeolojik Araştırması merkezi yönetecek.

Rowley, “İşte bu nedenle, bu önemli kaynaklara daha iyi erişim sağlamak ve yakında çıkacak Kritik Mineraller Stratejimizin sunulmasını desteklemek için British Geological Survey’in jeoloji alanındaki engin deneyiminden yararlanıyoruz” dedi.

İngiliz Jeolojik Araştırma Direktörü Dr Karen Hanghøj şunları söyledi: “Yeni Kritik Mineraller İstihbarat Merkezi aracılığıyla, Birleşik Krallık endüstrisine ve politika yapıcılara yüksek kaliteli bilgi ve tavsiye sağlamak için bu sicili geliştirmeyi dört gözle bekliyoruz.”

Hükümet ayrıca, İngiliz tedarik zincirlerini destekleme yaklaşımını daha da ortaya koyacak olan Birleşik Krallık Kritik Mineraller Stratejisini daha sonra 2022’de yayınlayacak.genel-11