SpaceX, yeni nesil Süper Ağır roketinin tabanına kurulu 33 Raptor motorunu, şirket güçlendiricinin ilk yörünge uçuşu için son çalışmaları yürütürken gösteren bir görüntüyü (aşağıda) paylaştı.

Uzay X

Süper Ağır roket, yerden kalktığında şimdiye kadar fırlatılan en güçlü uzay aracı olacak ve bir gün astronotları aya ve hatta muhtemelen Mars’a taşımaya mahkum olacak.

İkinci bir görüntü (aşağıda), Starship uzay aracındaki Super Heavy uzaya fırlatıldığında üzerine binecek olan altı Raptor motorunu gösteriyor. Süper Ağır’dan ayrıldığında, uzay aracı bağımsız uçuş yeteneğine sahiptir ve hatta Dünya’ya veya ay gibi başka bir gök cismine dik olarak yere inebilir.

Booster’da 33, Gemide 6 Raptor motoru kurulu pic.twitter.com/l7K6rH96qa

— SpaceX (@SpaceX) 2 Temmuz 2022

SpaceX patronu Elon Musk, birkaç hafta önce, topluca Starship olarak bilinen Super Heavy booster ve Starship uzay aracının bu ayın sonunda ilk yörünge test uçuşuna hazır olacağını söyledi.

SpaceX, bir Federal Havacılık İdaresi (FAA) raporunun, şirketin yörünge fırlatmaları için Boca Chica, Teksas’taki Starbase tesisini kullanmasını engelleyen önemli bir sorun olmadığı sonucuna varmasının ardından kısa süre önce büyük bir engeli ortadan kaldırdı. Bununla birlikte, FAA, SpaceX’in Starship’in merakla beklenen ilk görevinden önce çözmesi gereken bir önlem ve güvence listesi yayınladı.

Roket şu anda Starbase fırlatma rampasında, motorların ve diğer sistemlerin test uçuşu için düzgün çalıştığından emin olmak için çok önemli bir statik yangın testi bekliyor.

394 fit yüksekliğindeki Süper Ağır, astronotları aya doğru iten Satürn V roketinin iki katından fazla olan 17 milyon pound itme ve NASA’nın yeni nesil SLS tarafından sunulan 8,8 milyon pound itme gücünden çok daha fazlasına sahip. Bu ayın sonunda ilk yörünge uçuşunu da gerçekleştirebilecek roket.

Starship için başarılı bir yörünge görevi, Mars’a mürettebatlı misyonlar da içeren Artemis programının bir parçası olarak uzun vadeli astronot misyonları için ay üsleri inşa etmek isteyen SpaceX ve NASA için büyük bir destek olacaktır.


genel-19