Galaksi CGCG 396-2, Hubble Uzay Teleskobu tarafından yakalandığı şekliyle Orion takımyıldızında Dünya’dan yaklaşık 520 milyon ışıkyılı uzaklıkta bulunan olağandışı bir çok kollu galaksi birleşimi. Kredi: ESA/Hubble & NASA, W. Keel

Orion takımyıldızında Dünya’dan yaklaşık 520 milyon ışıkyılı uzaklıkta yer alan sıra dışı bir çok kollu gökada birleşmesi olan Galaxy CGCG 396-2, bu çarpıcı görüntüde yakalandı. NASA/ESA Hubble uzay teleskobu gözlem.

Bu gözlem, bilim adamlarının astronomik boyutlardaki bir sorunu çözmelerine yardımcı olmak için yüz binlerce gönüllünün galaksileri sınıflandırdığı Galaxy Hayvanat Bahçesi projesi olarak bilinen bir vatandaş bilim projesinden bir mücevherdir – robotik teleskoplar tarafından üretilen çok miktarda verinin nasıl sıralanacağı . Halka açık bir oylamanın ardından, Hubble ile takip gözlemleri için Galaxy Hayvanat Bahçesi’nden astronomik açıdan en ilgi çekici nesnelerden bir seçki seçildi. CGCG 396-2, seçilen nesnelerden biridir ve bu görüntüde Hubble’ın Gelişmiş Anketler Kamerası tarafından çekilmiştir.

Galaxy Zoo projesi, bir astronoma 900.000’den fazla galaksiyi gözle sınıflandırmak gibi akıl almaz bir görev verildiğinde ortaya çıktı. Galaxy Zoo ekibi, bir web arayüzü oluşturarak ve yurttaş bilim insanlarını bu zorluğa katkıda bulunmaya davet ederek, analizi kitle kaynaklı hale getirmeyi başardı. Bu inanılmaz bir başarıydı: altı ay içinde 100.000 gönüllü vatandaş gökbilimciden oluşan bir lejyon 40 milyondan fazla gökada sınıflandırmasına katkıda bulundu.

İlk başarısından bu yana, Galaxy Hayvanat Bahçesi projesi ve ardıl projeleri, 100’den fazla hakemli bilimsel makaleye katkıda bulundu ve başlangıçtaki hedeflerinin üzerinde ve ötesinde çok çeşitli ilgi çekici astronomik keşiflere yol açtı. Projenin başarısı aynı zamanda Zooniverse portalında ESA Rosetta uzay aracının Comet 67P/Churyumov–Gerasimenko ziyaretinden elde edilen verilerin analizinden uzak Alaska adaları çevresindeki katil balinaları saymaya kadar uzanan 100’den fazla vatandaş bilim projesine ilham verdi!uzay-2