Apple Watch, kullanıcı düşerse zaten acil arama yapabilir. Hatta iPhone bir adım daha ileri giderek düşme riski olup olmadığı konusunda önceden uyarıda bulunuyor.

iPhone’daki sensörler sayesinde iOS 15, çok çeşitli mobilite ölçümleri gerçekleştirebilir. Bunlar arasında yürüme hızı, adım uzunluğu, yürüyüş asimetrisi ve yürürken her iki ayağın aynı anda ne kadar süre yere değdiği sayılabilir. Bu ölçümlerden iPhone, yürüme stabilitesini elde edebilir ve düşme riskine karşı uyarıda bulunabilir.

Yürürken stabilite, sağlık durumunun bir göstergesidir

Yürüyüş stabilitesi ölçümü etkinleştirilirse, iPhone’un kendi yürüyüşü hakkında veri toplaması yaklaşık bir hafta sürer. Bu verileri kullanarak, iOS’taki Sağlık uygulaması, yürüme stabilitesini izleyen bir grafik oluşturur. Bu üç seviyeye ayrılmıştır: “Tamam”, “Düşük” ve “Çok düşük”.

iPhone, yürüme stabilitesini “Tamam” olarak değerlendirdiği sürece her şey yolundadır. Ancak sürekli ölçerek seviyenin biraz daha kötüye gittiğini, “Düşük” hatta “Çok Düşük”e düştüğünü algılayabilir. Bu durumda önümüzdeki on iki ay içinde düşme riskinin arttığı konusunda kullanıcıyı uyarır. Yürüme stabilitesine dair bir bildirim alır “Düşük” veya “Çok Düşük”, Apple ayrıca bir doktora danışmanızı önerir.

Elbette bu, akıllı telefonun yürürken bir kayaya takılıp düşeceğinizi tahmin edebileceği anlamına gelmiyor. Ancak yürüme stabilitesi ölçümü, kendi yürüyüşünüzün nasıl geliştiğine dair bir fikir verir. Apple’a göre sağlık sorunları veya ilaçlar yürüme stabilitesini etkileyebilir. Bu nedenle sürekli ölçüm, değişiklikleri erkenden belirlemeye ve önlemeye yardımcı olabilir. Apple, kullanıcılara kararlılığı artırabilecek birkaç örnek alıştırma bile sunar. Bunlara kuvvet, denge ve yürüme egzersizleri dahildir.

Ayrıca ilginç: Gizli iOS 15 işlevi size rahatlama sağlar

iPhone’da yürüme stabilitesi bildirimlerini etkinleştirin

1. iPhone’da Sağlık uygulamasını açın.

2. sekmesine tıklayın genel bakış ve girişe ilerleyin Yürüme Stabilite Bildirimleri. Üzerine dokunun Yapılandır.

3. Bir sonraki pencerede ile onaylayın. Devam et.

4. Şimdi girin doğum günü, ağırlık ve boyut içeri ve benimle sür Devam et uzak.

5. Bir sonraki pencerede ile onaylayın. Devam et.

6. Seç etkinleştir Düşme riskine karşı uyarı veren bildirimleri açmak için kapatın.

7. Tek tıklamayla kurulumun kilidini açın bitmiş uzak.

8. Yürüme stabilitesi ölçümünü artık iPhone’daki Sağlık uygulamasından takip edebilirsiniz. Geçmişi Sağlık uygulamasında sekmede bulabilirsiniz. Keşfetmek Menü öğesinin altında yürürken stabilite.

Kaynaklargenel-25